Viedokļi par ātrajiem kredītiem

Novembrī Latvijā parādījās daudz un dažādu viedokļu par ātrajiem kredītiem internetā, saistībā ar jaunajām izmaiņām, kas 12. novembrī pieņemtas Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, nosakot gada procentu likmes griestus 100% apmērā. Šis solis varētu radīt vērā ņemamas problēmas ātro kredītu sniedzējiem piedāvāt savus pakalpojumus kā tādus. Interesanta gan ir Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) atbilde – klientu viedokļi par ātrajiem kredītiem, protams, visi ļoti pozitīvi.

2016. gada 13. janvāris. Nebanku kredītdevēju asociācijai jauns nosaukums “Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija”.

Kas tiek pausts klientu viedokļos?

Principā tiek pausts tas pats vecais – ātrie kredīti internetā zināmai sabiedrības daļai ir noderīgi, jo daļa Latvijas iedzīvotāju nepelna pietiekami daudz, lai veidotu jel kādus uzkrājumus. Tāpat ātrie kredīti ir noderīgi neparedzētās situācijās. Tātad – neko jaunu šī akcija nesniedz, izņemot 35 diezgan parastus, bet tomēr provokatīvus stāstus.

Izplatīts kredītdevēju arguments tam, kādēļ viņu nozare ir nepieciešama, ir tas, ka visi uzreiz mestos aizņemties pie īstajiem augļotājiem – privātiem, nelegāliem aizdevējiem. Te ir pretruna. Ātro kredītu devēji paredz, ka klienti aizņemas racionāli, tas ir, pieņēmums ir tāds, ka klienti aizņemas, izvērtējot savas iespējas kredītu atdot. 8% cilvēku, kas kredītus neatdod, veido vienu daļu, bet PTAC pētījumi vēsta, ka bezmaksas kredītu pagarina katrs trešais. Tātad klienti neaizņemas racionāli, it sevišķi, ja tiek dota papildus motivācija aizņemties (piem., bezmaksas kredīts).

Taču LNKA to it kā pieņem, labi apzinoties, ka tā nav. Šāds diskurss bija nepieciešams, jo aizņemties no privātajiem cilvēkiem, augļotājiem, bandītiem – tā jebkuram ir visneracionālākā izvēle, kas pieejama. Pirmkārt, aizņemties var no pazīstamiem cilvēkiem; otrkārt, kaut ko ieķīlāt lombardā, varbūt pārdot. Un šī trešā izvēle – aizņemties no augļotājiem, ir gluži vai pēdējā kārts, pie kuras ķeras cilvēki, kuriem ātrie kredītdevēji jau vairs neaizdod!

Protams, ka LNKA argumenti ir saprātīgi un patiesi, taču nesamērīgi bieža biedēšana ar augļotāja bubuli var vien likt domāt, ka LNKA vairs nav ko teikt. Bet fakts tomēr ir noticis, un nav jau vairs jēgas – šķiet, ka LNKA sniegs prasību tiesā pret Latvijas valsti.

2016. gada 13. janvāris. Nebanku kredītdevēju asociācijai jauns nosaukums “Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija” Kontakti: Tālrunis: +371 67398277, Vaļņu iela 5/1, 2.stāvs, Rīga, LV-1050, Latvija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *