Valsts (ne)veiktās izmaiņas ātro kredītu nozarē

Gada procentu likmesAktivizējoties dažādām sabiedriskām akcijām, piemēram, “SMS SOS”, 2013. gada pirmajos mēnešos radās asas diskusijas par valsts veiktām izmaiņām nebanku kredītdevēju darbībā. Izskatās, ka gaidāmās izmaiņas tomēr netiks veiktas, jo likumprojekts ir nonācis t.s. “vāveres ritenī”. Arī mēģinājums noteikt līgumsoda griestus 10% apmērā ir ticis apturēts, jo tā darbība traucētu arī, piemēram, celtniecības uzņēmumu darbību.

Kas īsti notika?

Iniciatīva veikt izmaiņas parādījās tieši Ekonomikas Ministrijā, un šīs izmaiņas līdz noteiktam brīdim atbalstīja arī koalīcijas partneri. Ekonomikas ministrs D. Pavļuts apgalvoja, ka “tas, kas apgrūtina saturīgu diskusiju par to, vai 100% ir vai nav adekvāti ir tas, ka nebanku kreditētāju industrija nevēlas pilnībā rādīt savus ciparus. Ir ļoti grūti atbildēt uz argumentu, ka tas iznīcinās nozari. Es uzskatu, ka neiznīcinās.” Šī diskusija nav pavirzījusies uz priekšu, turklāt, zūdot koalīcijas partneru atbalstam, ir zudusi arī cerība uz reformām nozarē vai, piemēram, nebanku kredītdevējiem paredzēta likuma pieņemšanu, kas regulētu šo kredītdevēju darbību.

Tikmēr Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija (LNKA) ir spērusi nozīmīgus soļus nozares pašregulācijai, piemēram, ieviešot līgumsoda griestus 100% apmērā no kredīta un tā apstrādes izmaksām. Jāatceras gan, ka, kaut arī klienti ir ieguvēji no šīm, droši var teikt, ārpuses spiediena izraisītajām izmaiņām, asociācija pārstāv savas nozares intereses, tāpēc nevar cerēt, ka viņu veiktās izmaiņas būs adekvātas vai pazeminās viņu peļņu lielākā apmērā par pāris procentiem. Nozare nonāca pārmaiņu, ļoti krasu pārmaiņu priekšā, taču vai nu valsts nevīžības, nevēlēšanās, vai citu iemeslu dēļ šīs pārmaiņas ne tikai nenotika, bet arī izgāzās.

Protams, var jau teikt, ka LNKA pūliņi izglītot potenciālos klientus ir apsveicami – tā patiešām ir. Taču pirms pāris gadiem, tajā skaitā vecās Latvijas Ātro kredītdevēju asociācijas darbības laikā, no valsts netika izdarīts nekāda veida spiediens uz šo nozari. Iztrūka arī līdzīgas informatīvās kampaņas, kuras noteikti iztrūks arī tagad, kad aktivitāte ap šīs nozares likumdošanu ir apsīkusi. 2016. gada 13. janvāris. Nebanku kredītdevēju asociācijai jauns nosaukums “Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *