Vai veselīgs ēdiens ir dārgs ēdiens?

Jā un nē – par to var domāt dažādos veidos. Vadoties pēc 2013. gadā Hārvardā veikta pētījuma, diēta, kurā ir daudz augļu, dārzeņu, zivju un riekstu – tātad vismaz pēc ortodoksāliem uzskatiem veselīga diēta – katru dienu izmaksā vidēji $1.50 (~€1.35) vairāk (Latvijā šie dati, visticamāk, būtu savādāki, taču tendence paliek).

Tomēr ēdiens nepavisam noteikti nav lieta, uz ko taupīt. Tas ietekmē mūsu pašsajūtu, emocionālo stāvokli un citas lietas dažādos veidos, tāpēc veselīgs uzturs, neiekrītot galējībās, ir daudz svarīgāks par kino biļetēm u.c. lietām. Tā kā visi ilgtermiņā ir miruši, ir svarīgi ēst veselīgi, pat ja tas ir dārgāk – turklāt ja sliktas pārtikas dēļ iedzīvojas dārgās kaitēs, sabojā attiecības (pat nezinot, ka stresu izraisa slikts ēdiens), tad naudas un labsajūtas zudums vairākkārt atsver to, ko cer ietaupīt.

Kā ietaupīt, pērkot veselīgu pārtiku?

  • Centrāltirgus ir jūsu draugs – tirgū pirkti dārzeņi, augļi, gaļa ne vienmēr būs veselīgāka par veikalā atrasto vai pat ražota tepat uz vietas, tomēr tirgū bieži var atrast lētāku produkciju, kuru nereti tirgo cilvēki, kas paši to ražojuši;
  • Atsakieties no baltajiem miltiem – pilngraudu maize, brūnie rīsi, pilngraudu makaroni, utt. ir ne tikai labāki veselībai, bet arī barojošāki; tāpēc vajag mazāk, lai dabūtu sāta sajūtu;

Kā ērti ēst veselīgāku pārtiku?

  • Turiet ledusskapī vārītu gaļu – vārīta tītara vai vistas gaļa būs jūsu sabiedrotais, lai uz maizes neliktu tikai sviestu (garlaicīgi), vai tikai kausēto sieru (ne pārāk veselīgi).
  • Ātri pagatavojamās brokastis – lai gan cepta ola nav nekas slikts, dažādības labad pilngraudu auzu pārslām var pielikt ogas, augļus, sēklas, utt.

Vēl viens iemesls par labu veselīgai pārtikai

Tā kā pārstrādāti produkti ir ļoti pilni kalorijām, taču ne sātīgi, tos vajag ēst vairāk, lai uzņemtu nepieciešamās barības vielas, un tas var novest pie aptaukošanās. Mākslīgi saldināti ēdieni – cepumi, šokolādes batoniņi, utt. – liks jums ēst vairāk un tērēt vairāk. Tādējādi jau pieminētā cenu starpība – lai gan tā, par nelaimi, patiešām pastāv – samazinās vēl tālāk, jo veselīgu ēdienu neprasās ēst tik daudz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *