Vai var apvienot darbu ar mācībām?

Studiju laiks nereti ir visnotaļ trauksmains, it sevišķi, ja papildus mācībām vēl nākas strādāt. Šajā rakstā apskatīsim, kā mēģināt savienot darbu ar mācībām.

Doma, onkulis

Vai daudziem izdodas apvienot darbu ar mācībām?

Ne pārāk. Lai gan konkrētas statistikas par cilvēkiem, kas mēģinājuši to darīt, nav, ir skaidrs, ka liela daļa, kas mēģina savienot darbu ar mācībām, vai nu pārtrauc studijas, vai pamet darbu. Tas tiešām nav viegli, un, pat ja lekciju saraksts ir piemērots darbam paralēli mācībām (visbiežāk maģistrantūrā), un darba devējs izrādās pretimnākošs studentu nodarbināšanai, slodzes dēļ daudziem rodas problēmas mācībās vai darbā.

Piemēram, Ivars Andrejevs, izbijis klasiskais filologs (LU), saka: “Studiju laikā sāku strādāt ziņu portālā par tekstu redaktoru, kas bija cik iespējams pietuvināti tam, ko studēju. Beigās darbs izrādījās pārāk interesants, un studijas – attālinātas no dzīves, tāpēc tās pametu 2. maģistrantūras gadā, pašā finiša taisnē. Lai gan tas, ka man interesē pats jaunākais pretstatā senajām valodām, mani pašu pārsteidza, ja nebūtu sācis strādāt, būtu izstudējis un strādājis savā jomā.”

Savukārt Marta Lenkeviča, kas pabeidza studijas LU Sociālo zinātņu fakultātē, intervijā portālam e-klase.lv stāsta, ka no skolas brīvajā laikā strādājusi veselos trijos darbos – par pārdevēju, lietvedi un franču valodas privātskolotāju. “Studējot maģistros, mācības ar darbu apvienot ir vieglāk, jo lekcijas sākas vakarā,” Marta stāsta, sakot, ka skola ir diezgan pretimnākoša arī lekciju saraksta veidošanā, ņemot vērā studentu vajadzības.

Kā savienot darbu ar mācībām?

Ir neskaitāmi scenāriji tam, kā strādāt kopā ar studijām, taču visvienkāršāk to darīt tiem, kas var nodarboties ar “haltūrām”, nevis strādāt pilnu laiku. Piemēram, ja esat labs tekstradis, varat būt par redaktoru citu studiju darbiem, nodarboties ar tulkojumiem, palīdzēt lauka darbos, labot mēbeles, utt.

Vēl viens labs variants ir strādāt jomā, kas pietuvināta studijām – tas palīdzēs izvairīties no scenārija kā Ivaram, kurš “saprata”, ka viņam vairāk interesē darbs, nevis studijas, lai gan ja viņš būtu atradis, piemēram, darbu kā pasniedzējs, iespējams, viņš būtu pabeidzis studijas. Ja strādāsit uz pilnu slodzi, lekcijām jānotiek vakaros, vai arī tam jābūt maiņu darbam.

Kādas ir alternatīvas?

Ja nav iespējams strādāt pilnas slodzes darbu, tomēr nepieciešama nauda, ir vērts padomāt par tādiem variantiem kā studējošā kredīts. Studējošā kredītam varat pieteikties bankā vai studentu servisā, un tas paredzēts ikdienas izdevumiem studiju laikā. To vajag sākt atmaksāt tikai pēc skolas beigšanas, un tam pienākas arī vairāku veidu atvieglojumi, ja, pabeidzot studijas, nodibināt ģimeni. Tāpat tas nav risinājums tiem, kas turpina dzīvot pie vecākiem un kuriem galvenais darba meklējumu iemesls ir tas, ka gribas savu naudu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *