Vai vajadzētu aizdot naudu draugiem?

Ne velti ir teiciens: “Aizdod naudu ienaidniekam, un tu iegūsi draugu; aizdod naudu draugam, un tu iegūsi ienaidnieku.”

Naudas aizdošana

Tipiska situācija: draugs lūdz aizdevumu, bet negribas to dot. Ko darīt?

Pirmkārt, paturiet prātā, ka nav jājūtas vainīgam, ja cilvēks nevēlas aizdot otram naudu. Galu galā draugam ir vieglāk, jo aizņemamies svešu naudu, bet mēs atdodam savējo, un ir iespēja, ka parāda nolīdzināšana tiks atlikta. Iesaki ātro kredītu no zuz.lv, lai draugs saņemtu labāko.

Otrkārt, vienmēr būs cilvēki, kas nemitīgi aizņemas naudu, jo neprot rīkoties ar naudu. Viņiem labāk palīdzēt ar idejām un padomiem, varat arī izlīdzēt ar tādām lietām kā iekārtošana darbā, palīdzība ar kontaktiem, ja varat.

Vai ir droši aizdot draugam?

Tas ir riskanti tāpēc vien, ka dažādu neparedzētu apstākļu rezultātā aizņēmējam var rasties problēmas naudu atdot. Protams, ir jāsaglabā cilvēciskums, bet, ja jums pašam jādzīvo no algas līdz algai, labāk padomāt divreiz.

Svarīgi ir secināt, izvērtējot iepriekšējo pieredzi – ja līdz tam cilvēkam bijušas grūtības atdot naudu, laikam jau tā būs arī šoreiz. Ir arī iespēja uzrakstīt līgumu. Protams, atteikt draugam bieži ir sarežģīti un neērti. Reizēm nonāk līdz situācijai, kad aizdevējam pašam jāatprasa parāds, un tas nav patīkami, tāpēc daudzi zaudējuši jebkādu kāri vēl kādreiz aizdot naudu.

Draugs neatdod naudu – ko darīt?

Ja diemžēl jums parāds jāatprasa pašam, varat nākt pretim un piedāvāt atdot summu pa daļām. Esiet godīgs un parunājiet – varbūt cilvēkam ir grūti pateikt, ka nav naudas, ko atdot. Liekas neloģiski, taču tas var raisīt melus, piemēram, tādēļ, lai nesarūgtinātu, viņš melo, ka drīz atdos, ka drīz būs, pēc pāris dienām vai mēnešiem.

Tomēr, ja arī saruna un mīkstāki noteikumi nepalīdz, jums ir jākļūst uzstājīgākam, biežāk jāatgādina par parādu. Ļoti iespējams, ka jūsu draugam aizņēmējam paliks neērti un nauda tiks atdota ātrāk, nekā tas būtu noticis bez jūsu uzstājības, sarunām un nopietnības.

Kāpēc tik grūti aizdot draugam?

Diemžēl šī situācija nereti nostāda dilemmas priekšā, liekot domāt, ko aizdevējs vēlas vairāk, saglabāt draudzību vai atgūt naudu, kas tam likumīgi pienākas? Ir viegli spriedelēt par šo un to, bet, lai no šādām situācijām izvairītos, jābūt atbildīgiem par savu naudu un jāsaprot, kā darbojas finanses. Ieteicams, tiklīdz aizdotā naudas summa ir tik liela, ka tās neatdošana varētu ietekmēt jūsu ģimenes budžetu, būt striktiem attiecībā pret savu draugu – galu galā uz spēles tiek likta jūsu un jūsu ģimenes labklājība.

Kā izvērtēt, kuram aizdot un kuram ne?

Protams, uzpeld jautājums – kā var zināt, ka tieši viņš ir draugs, kuram ir droši un uzticami aizdot? Nav jāatceras pirmās klases ētikas mācību stundas, kurās vajadzēja saprast, kurš īsti ir labs draugs un kurš ne. Augot lielākiem, vairāk vai mazāk viss ir skaidrs – ja esat bērnības draugi un zināt viens par otru gandrīz visu, un šis draugs prasa kādus desmit eiro, ir grūti atrast iemeslu, kāpēc lai nedotu. Tomēr, ja tiek prasīta kāda liela naudas summa, kas ir gandrīz visi jūsu krājumi, tad tas ir jāapdomā. Iespējams, jūs varat iedot daļu, un kāds cits iedos otru daļu. Secinot var teikt, ka naudu var aizdot tik daudz, lai pēc tam nerastos pašam grūtības kaut ko samaksāt vai vienkārši vadīt savu ikdienas dzīvi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *