Vai kredītu izmantošana var izraisīt atkarību?

Šī atkarība ir jauna, bet kļūst arvien populārāka, jo kāpēc gaidīt līdz algas dienai, ja var nopirkt jau šodien? Latvijā ātro kredītu kompāniju bizness plaukst, jo cilvēki ir gatavi ļoti neapdomīgi aizņemties it kā mazas naudas summas. Vēlāk gan tie ir spiesti atzīt, ka ir aizņēmušies pārāk daudz, un atkal jau tiek meklēta cita jauna ātro kredītu kompānija, kurā aizņemties, lai atdotu iepriekš aizņemto summu – tā šis process nekad nebeidzas… Pati apziņa, ka cilvēks nepārtraukti kādam ir parādā un šīs saistības nevar tik viegli nokārtot, kā gribētos, ir mokoša un veicina depresiju, kas jāuztver tikpat nopietni kā jebkura cita slimība.

Kādus cilvēkus piemeklē kredītu atkarība?

?

Tā var skart cilvēku neatkarīgi no viņa vecuma, dzimuma un citiem rādītājiem, bet par atkarības iestāšanos liecina tas, ja cilvēks jūt diskomfortu un nomāktību brīdī, kad nav pieejams tas, kas līdz šim sagādāja labsajūtu. Ir patiess apgalvojums, ka lielākā daļa atkarīgo neatzīst, ka ir slimi, tādēļ cenšas to slēpt, nereti neatzīstoties arī paši sev. Ir aplami domāt, ka atkarība pāries pati no sevis – tā ir jāārstē.

Modernās atkarības pašlaik pasaulē un Latvijā ir atkarība no mobilajām ierīcēm un sociālajiem tīkliem – šķiet, ikkatrs pazīst kādu cilvēku, kurš visu dienu ir it kā nevainīgi ieurbies telefonā, rakstot ziņas vai komentējot attēlus. Populāra ir arī atkarība no sauļošanās, kā arī atkarība no ātrajām uzkodām, tāpēc nav brīnums, ka eksistē arī atkarība no kredītiem.

Kā izpaužas kredītu atkarība?

Klasiska situācija – cilvēks ir ņēmis jaunus kredītus, lai dzēstu iepriekšējos. Parasti risinājums ir meklēt labāk atalgotu darbu, lai rastu izeju no situācijas. Šādiem cilvēkiem var nākties pamest Latviju un braukt naudu pelnīt uz ārzemēm. Kāpēc iestādes izsniegušas naudu, kas pārsniedz jau esošo parādnieku ienākumus, nav ne jausmas, zināms vien tas, ka tā ir slikta prakse, ko likums cenšas ierobežot un izskaust.

Kādēļ tiek ņemti kredīti vēl un vēl?

Kredīti

Kreditori no pieredzes teic, ka kredītus ņem pat svinību organizēšanai un dāvanām. Ir pieļaujams, ja ātros kredītus cilvēki ņem kritiskos gadījumos, tomēr bieži vien ātrais kredīts tiek ņemts dažādu sīkumu iegādei.

Kāds ir vidējais kredīta atkarīgais?

Pēc dažādiem datiem visaktīvākie kredītu ņēmēji esot cilvēki vecumā ap 30. Dzimuma sadale ir aptuveni vienāda –  vienlīdz daudz aizņemoties gan sievietes, gan vīrieši. Maksātnespējas lieta vispirms nonāk parādu piedziņu kantoru rokās, bet pēc tam tiesas ziņā.

Vai vainīgi arī kredītdevēji?

Protams, tā kā līdz ar ekonomisko krīzi ir mazinājusies cilvēku pirktspēja, ātrie kredīti ir kļuvuši par ātru iespēju iegūt finansiālus līdzekļus ikdienas tēriņiem, taču arī kreditori nav bez vainas.

Kā sliktu praksi var minēt šādas negodīgas rīcības: kredīta devēji ietver ierobežotu informāciju, kas bieži slēpj obligātu informāciju (piemēram, par gada procentu likmi, kredīta izmaksām un apgrūtinošiem noteikumiem un nosacījumiem, kas ir svarīgi). Tā rezultātā gadās tā, ka pats aizdevums izrādās dārgāks, nekā bija paredzēts. Tas var sagādāt finansiālas problēmas patērētājiem. Turklāt ļoti daudzos gadījumos (it sevišķi ar īstermiņa kredīta piedāvātājiem) kredīta sniedzējs nepārliecinās par patērētāja maksātspēju. Šis, protams, rada iespēju viegli aizņemties naudu, taču paša kredīta atdošana pēc tam sagādā lielas problēmas, tādējādi liekot aizņemties citur un atkal sevi ieslēdzot apburtajā lokā.

Neaizmirsti izlasīt par pareizu ātro kredītu izmantošana, lai neaizņemtos bezatbildīgi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *