Vai ātrais kredīts aizvietos līzingu?

Lombardu un citu finanšu starpnieku (CFS) tirgus, kas ietver sevī arī ātro kredītu uzņēmums, ir pārsniedzis līzinga sabiedrības kopējo aktīvu rādītājus. Citiem vārdiem sakot, lombardos un ātrajos kredītos nu ir vairāk naudas, nekā līzinga kompānijās. Kāpēc tā? Šajā rakstā mēģināsim atrast atbildi uz to un daudz ko citu – galvenokārt, vai līzinga kompānijām ir pamats uztraukties, ka ātrie kredīti izstums tās no tirgus.

Vēsture

Ātrie kredīti Latvijas tirgū ienāca tikai 2007. gadā ar somu firmu Ferratum, turpretim līzings Latvijā parādījās jau labi pirms tūkstošgades mijas. Zemāk redzamajā Latvijas Bankas pārskatā var redzēt to, kā šie tirgi ir attīstījušies gadu laikā. Salīdzinot to ar latvijas IKP (World Bank dati) iegūstam ainu, kas parāda, ka CFS aktīvu lielums ir cieši saistīts ar Latvijas ekonomiku, taču līzinga kompānijām, šķiet, ir problēmas atgūties no krīzes, turpretim lombardi un pārējie CFS – t.i., galvenokārt lombardi un ātrie kredīti, atgūstas līdz ar ekonomiku.

Dati

Ko no šiem datiem secināt?

IKP ir parāda to, cik vērts ir eksports un pakalpojumi Latvijā, un tas iekļauj gan ātros kredītus, gan lombardus, gan līzinga kompānijas. Salīdzinot augstāk minētos datus, varam spriest, ka līzinga popularitāte krītas, kaut arī ekonomika atkopjas. Tādējādi var šķist, ka daļu no tirgus līzinga kompānijām ir atņēmis arī ātrais kredīts, taču šāds spriedums ir pāragrs. Lai arī IKP pieaugums notika gan 2010., gan 2011. gadā, iedzīvotāju algas būtiski nepalielinājās, taču kamēr tās nepieaugs, nepieaugs arī līzinga kompāniju apgrozījums. Jo mazāk cilvēkiem naudas, jo mazāk cilvēki pērk, jo mazāk naudas līzinga kompānijām.

No otras puses, šādus nedaudz pretrunīgus datus izskaidro arī tas, ka pēdējos gados ātrie kredīti ir kļuvuši daudz populārāki. 2011. gadā izsniegto ātro kredītu daudzums pieckāršojās, salīdzinot ar 2010. gadu (Latvijas ātro kredītu devēju asociācijas dati), sasniedzot 1,5 miljonus izsniegto kredītu. Tas ļauj izskaidrot, kāpēc lombardu un citu CFS tirgus aug pat šķietami nelabvēlīgos apstākļos.

Vai ātrais kredīts aizvietos līzingu?

Ātrais kredīts ir īstermiņa aizdevums, turpretim līzingu mēs noslēdzam uz mēnešiem un gadiem. Ātrais kredīts gan ir akmens līzinga kompāniju dārziņā, taču šīs kompānijas pavisam izspiest no tirgus kredītdevējiem nebūs pa spēkam. Augot iedzīvotāju algām un pirktspējai, varēsim tikpat bieži kā agrāk dzirdēt līzinga kompāniju piedāvājumus radio, televīzijā un visur citur, kur vien iejauktas mūsu maņas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *