Vai aizdot naudu draugiem un radiem?

Tas viss ir atkarīgs no situācijas. Ja nevēlaties aizdot naudu, nedariet to. Ja tomēr aizdodat naudu, tad jums jāzina, ka nepakļaujat riskam paši savas finanses. Labs princips, pēc kā vadīties – ja esat pozīcijā, kurā jums šo naudu nevajadzēs, varat to aizdot, ja varēsit samierināties ar to, ka jums to neatgriež. Citos gadījumos naudu vienkāršāk ir atdot, vēl citos – to vienkārši neaizdot.

Aizdot naudu

Kā atteikt aizdevumu?

Ir vairākas lietas, ko teikt, kad nevēlaties aizdot naudu. Ne velti saka – parāds nav brālis. Tas nozīmē, ka parāds nav nekas labs. Ja nevarat pateikt vienkāršu “nē” – ko tiešām ir grūti pateikt – varbūt varat teikt, ka tas nav jūsu budžetā, ka jūs esat pārāk bieži sabojājis attiecības ar aizdevumiem, ka atbildi sniegsiet vēlāk (un vēlāk sniedzat negatīvu atbildi), utt. Ir daudz veidu, kā nodīrāt kaķi, un diemžēl lielākajā daļā gadījumu ir vērts šo kaķi nodīrāt, nekā riskēt ar sabojātām attiecībām un savu naudu.

Ja kādam jums tuvam cilvēkam vajag naudu, tad varat to arī vienkārši atdot. Tas ir vienkāršāk. Ja naudas summa ir liela, un nevēlaties potenciāli sliktā situācijā no tās šķirties, tad jānoformē aizdevuma līgums.

Pastāv arī citas alternatīvas – tā vietā, lai, piemēram, samaksātu brāļa vietā kārtējo līzinga maksājumu, jūs varat palīdzēt viņam sastādīt budžetu tā, lai šāda situācija neatkārtotos. Tāpat svarīgi, kad vēlaties atteikt aizdevumu, ir turēties pie vienotas nostādnes – ja esat aizdevis naudu kādam citam draugam un jums liekas, ka cilvēks, kas no jums vēlas aizņemties tagad, par to zina, jūs nevarat teikt “es principā neaizdodu draugiem, piedod”. Tā vietā vērts turēties pie nostādnes, piemēram, “es aizdodu naudu tikai ārkārtas situācijās” vai arī “es aizdodu tikai cilvēkiem, kam ir darbs”. Izdomājiet savējo un pie tās pieturieties – ilgtermiņā būs mazāk galvassāpju.

Kad aizdot draugiem un radiem?

Ja nu tomēr esat izlēmis naudu aizdot, jums jāvienojas par termiņiem, veidu un citām lietām, kas saistītas ar aizdevuma atdošanu. Ja cilvēkam tiešām naudu vajag un viņš grasās to arī atdot, tad šis cilvēks, visticamāk, neizvairīsies no diskusijas par aizdevuma nosacījumiem. Taču viss ir atkarīgs no situācijas – diez vai kāds novērtēs jūsu principialitāti, kad piektdienas vakarā pirms algas dienas negribat aizdot saviem draugiem divdesmit eiro. Tāpat noteikti atcerieties, ka nav vērts sevi pakļaut finansiālam riskam tāpēc vien, lai kādam vai kādai izpatiktu. Beigu galā, tā taču ir jūsu, nevis citu nauda, un jūsu nevis citu dzīve.

Vai citiem draugi izlīdz?

Ne visiem, jo:

20000 eur,9000 eur,15000 eur,7000 eur,8000 eur,4000 eur,3300 eur,3000 eur,3000 eur,600 eur. Tas nozīmē, ka aizdošana un aizņemšanās ir aktuāla katru dienu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *