SMS kredīts un tā brāļi pasaulē

SMS kredīts kā to pazīstam Latvijā, pārējā pasaulē nemaz nav tik izplatīts. Izplatītāki par SMS kredītu, piemēram, Apvienotajā Karalistē ir t.s. “algas dienas aizdevumi” (payday loans). Šajā rakstā noskaidrosim populārākos ātrā aizdevuma veidus pasaulē, kā arī mēģināsim saprast, kāpēc dažādos reģionos ātrie aizdevumi ir dažādi.

Kur aizņemties Latvijas SMS kredītu

Aizņemties SMS kredītu

Īpaši izplatīts aizdevuma veids Apvienotajā Karalistē ir algas dienas aizdevums – aizdevums pret garantiju, ka no algas atmaksāsiet to, ko aizņēmāties. Tā kā algas Lielbritānijā ir lielākas, arī asociētās summas svārstās līdz pat 1000 mārciņām. No SMS kredīta atšķiras ar to, ka, lai to saņemtu, jums jābūt garantētiem ienākumiem (t.i., jāapstiprina sava darba vieta un ienākumi), kā arī iesaistītās summas parasti ir lielākas, nekā tās esam pieraduši redzēt SMS kredītos.

ASV t.s. algas dienas aizdevumi tiek regulēti valstiskā līmenī, ar īpašu uzsvaru uz maz pelnošu karavīru aizsardzību no šiem aizdevumiem. 13 štatos algas dienas aizdevumi ir nelegāli, bet dažos citos, piemēram, Arizonā, likumi tos padara neizdevīgus. Amerikā eksistē SMS kredītam līdzīgie aizdevumi, kurus piedāvā internetā pret kredītkartes datiem, taču minētie algas dienas aizdevumi funkcionē ar čeku palīdzību.

Ziemeļamerikā prakse ir šāda: aizņemoties algas dienas aizdevumu, cilvēks, kurš aizņemas, izsniedz firmai čeku, kas kredītdevējam apmaksā gan aizdevumu, gan ar to saistītos izdevumus un procentus. Cilvēks, kurš aizņēmās, tiek gaidīts atpakaļ pēc mēneša ar noteikto naudas summu, bet, ja viņš neierodas, aizdevējs dodas uz banku apstiprināt čeku. Ja čeku neapstiprina, parādniekam jāmaksā sods ne tikai aizdevējam, bet arī bankai par to, ka čeks pēc apstrādes tika atgrūsts.

Tas izklausās pēc mežonīgo rietumu scenārija – sak’, vienkārši neatdos aizdevumu, tad nozudīs ar galiem un bēguļos no parādu piedzinējiem pa plašajām ASV -, taču īstenībā aizdevēji nodrošinās pret šādiem gadījumiem, piemēram, pieprasot darba izziņas, lai noformētu aizdevumu.

Ko no šī var secināt

Algas dienas aizdevumi no aizdevēju viedokļa ir drošāki, taču Latvijā šādi aizdevumi neeksistē. Iespējams tāpēc, ka Latvijā darba izziņa jāprasa no darbadevēja, un līdz ar to ir iejaukti gan papīri, gan, iespējams, izprašņāšana no priekšnieka puses. Čeki Latvijā nekad nav bijuši īsti populāri, tāpēc arī amerikāņu variants Latvijai iet secen.

Tā kā SMS kredīts ir somu un zviedru izgudrojums (pirmatklājēja gods laikam pieder somu firmai Ferratum), SMS kredīts ienāca ģeogrāfiski tuvākajās vietās (Igaunijā, Latvijā, Lietuvā), dažādu, ar tirgu saistītu iemeslu dēļ. Interesanti, ka Ferratum Latvijā vēl joprojām piedāvā aizdevumu nosacījumus, kas izdevīguma ziņā krietni atpaliek no sāncenšiem, taču tas nav traucējis kompānijai atvērt pārstāvniecības Austrālijā un Apvienotajā Karalistē.

Latvijā SMS kredīts ir ļoti attīstīts un piesātināts tirgus, kas klientiem ir ļoti pateicīgs apstāklis. Varam cerēt uz to, ka mūsu uzņēmumi drīzumā atvērs pārstāvniecības arī citās valstīs. Vēlam veiksmi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *