SMS kredīts un tā brāļi

SMS kredīts arvien biežāk kļūst par veidu kā norēķināties par precēm, nenomaksātiem rēķiniem, taču ne vienmēr tā ir bijis, un ne visi, lai tiktu pie naudas, izmanto SMS kredītu, kas pārsvarā ir cieņā pie interneta lietotājiem – tādu Latvijā ir aptuveni vairāk par pusi iedzīvotāju.

Īstermiņa aizdevumu bizness Latvijā oficiāli sākās 1895. gadā, kad tika nodibināti Rīgas pilsētas lombarda statūti, tā vēsta Latvijas Avīze. Ko līdzīgu lombardiem Latvijas teritorijā varēja atrast jau pāris desmitgades pirms tam. Pirmās republikas laikā ķīlāja gan vērtslietas, gan sadzīves preces, kas būtiski nav mainījies arī tagad. Agris Evertovskis, lombards24.lv valdes loceklis, stāsta, ka tagad lielākā daļa klientu ieķīlā vērtslietas un elektroniku, piemēram, mobilos telefonus, bet mazāk pulksteņus un sadzīves tehniku.

Tuvākais SMS kredītam, kas bija atrodams Latvijā, pēc neatkarības atjaunošanas bija banku patēriņa kredīts. Ar to asociētās summas gan nebija 100-150 lati, kas ir biežāk ņemtās summas SMS kredītam, bet gan 500, 1000 un vairāk latu. Tāpēc tad, kad bija sanākušas nelielas naudas problēmas, pirms SMS kredīta un GE Money 2005. gadā ieviestā “stundas kredīta”, latvieši vērsās pie lombardiem vai paziņām.

SMS kredīts tā pa īstam Latvijā ienāca 2007. gadā ar firmu Ferratum, un kopš tā laika SMS kredīts ir kļuvis par iecienītāko īstermiņa aizdevumu iegūšanas vietu starp interneta lietotājiem Latvijā. Kaut arī krīzes periods nevienam — ne tautai, ne kredītdevējiem – nebija labvēlīgs, nebija arī īpaši daudz ierobežojumu lombardu darbībā. Lombardi un īstermiņa kreditēšanas uzņēmumi pārdzīvoja krīzes periodu, pie tam daudzi uzņēmēji izvēlējās dibināt savus lombardus, kas vēl joprojām redzami rajonā ap Centrālo staciju.

Kaut arī pašlaik, lai nodibinātu lombardu, ir nepieciešams iegādāties licenci par 50000 latiem, lielākā daļa esošo lombardu vienkārši “pārorientējās”, apejot likumu un kļūstot par “zelta uzpirkšanas bodēm” vai vienkārši bodēm, par kurām katrs zina, kas tur notiek, bet tīri oficiāli tie vairs nav lombardi. Pašlaik Latvijā oficiāli ir 41 nebanku kreditors, tajā skaitā SMS kredīta kompānijas (informācija iegūta 2011. gada 5. decembrī), taču cik šādu uzpirkšanas punktu ir neoficiāli – tas vairs nav nosakāms ar statistiku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *