SMS kredīts – palīgs trūkumcietējiem?

SMS jeb ātrā kredīta vērtējums Latvijā nekad nav bijis viennozīmīgs. No vienas puses, kā apgalvo šī aizdevuma veida aizstāvji, SMS kredīts ir gandrīz vai vienīgais veids, kā trūkumcietēji var saņemt naudu steidzamas vajadzības gadījumā. No otras puses, un to saka īstermiņa aizdevumu pretinieki, ir pavisam pamatotas aizdomas, ka trūkumcietēji nemaz neaizņemas tik apdomīgi un ka šie kredīti tikai padziļina nabadzību. Rakstā aplūkosim dažādus viedokļus par ātrajiem aizdevumiem, kā arī mēģināsim nonākt pie kāda kopsaucēja.

Konkrētas statistikas par to, cik daudz pelna vidējais ātrā kredīta ņēmējs, nav. Un tomēr, to tikpat labi var izspriest pēc citas pieejamās statistikas. (Bez tam, Gudriem par ātrajiem kredītiem – gan ne visai tieši – par vidējo kredītņēmēju tiek teikts, ka tas ir “vīrietis vecumā no 20 līdz 40 gadiem ar vidējo algu 300- 400 Eur.” )

Par kredītiemŠajā pašā pētījumā tiek minēts, ka “35% aptaujāto pēdējā gada laikā izmantojuši ātros kredītus vai banku overdraftus, lai izdzīvotu līdz nākamajai algai, 16% aptaujāto […] lai segtu hipotekārā kredīta vai līzinga maksājumus. 11% aizņēmās, lai izdarītu lielus pirkumus […], bet 10% – lai atdotu parādu radiniekiem vai draugiem“.

No šiem datiem var noteikt sekojošo:

a. Kredītu tiešām ņem samērā maz pelnoši cilvēki vai cilvēki, kam gadījusies finansiāla ķibele.

b. 26% – līzings un parādi – ietilpst šajā pašā kategorijā, kas principā ātro kredītu izmanto, lai segtu kādu finanšu iztrūkumu.

c. 11% izmanto ātro kredītu līzinga vietā, kas, vismaz, ja SMS kredītu ņem pirmo reizi, ir apdomāti, jo šādi nav jāmaksā aizdevuma procenti.

Tātad, savelkot galus kopā, ātro kredītu lietotāji pārsvarā izmanto, lai segtu īstermiņa naudas iztrūkumu (35% + 16%) vai lai nosegtu parādu (11%), kas, acīmredzot, radies šāda finanšu iztrūkuma rezultātā.

Ko par SMS kredītu domā citi?

SMS kredītu gan finansisti, gan žurnālisti uzskata par negatīvu parādību, argumentējot, ka tas cilvēkus dzen lielākos parādos. Tā kā ātrais kredīts ir populārākais 20-40 gadus vecu cilvēku vidū, varam arī spriest, ka vecāka gadagājuma cilvēki par SMS kredītu nedomā neko labu, taču tikpat labi var teikt, ka viņi ar to saskaras mazāk, jo to pārsvarā reklamē internetā.

Latvijas plašsaziņas līdzekļos par ātrajiem kredītiem palaikam izskan dažādi viedokļi, taču rakstam vispiemērotākā šķiet “Dienas Bizness” intervija ar pētniecisko žurnālistu Tomu Heinemanu, kurš par ātrajiem kredītiem izsakās ne visai glaimojoši: “Kamēr būs nabagi, būs mikrokredīti.”

Kopsavilkums

Lai ko konkrētāku pateiktu par ātrajiem kredītiem un to, kuri tos izmanto, ir vajadzīgs vairāk datu, taču kaut ko tomēr pateikt var. Latvijas Ātro Kredītdevēju Asociācija ziņo, ka parādnieku SMS kredīta ņēmēju vidū ir vien 15%, taču ātrā kredīta sekas uz šo 15% dzīvēm noteikti ir negatīvas, tātad – negatīvas arī sabiedrībai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *