SMS Kredīts Latvijā – īsa vēsture, tagadējās tendences

SMS kredīts Latvijā ir pieejams kopš 2007. gada, kad to piedāvāt sāka skandināvu uzņēmums Ferratum. Kopš tā laika SMS kredīts Latvijā ir gājis vairākus līkločus, līdz nonācis tagadējā situācijā, kad nu jau skaidri redzami lielie spēlētāji, kas sacenšas par tirgu.

Pirmsākumi un finanšu krīze

SMS kredīts pirmsākumos bija nesakārtots bizness, kam pirmsākumi meklējami vēl pirms 2007. gada. Bez bankās piedāvātā patēriņa kredīta bija pieejami arī lombardi un GE Money pasta nodaļās piedāvātais īstermiņa kredīts. Tas jau no 2005. gada padarīja īstermiņa kredītu viegli pieejamu – tas gan vēl bija jānoformē apmēram stundu.

Lavīnveida kustību Latvijā radīja mazie kreditētāji, kas krīzes laikā neregulēti deva aizdevumus visiem, kas bija gana optimistiski par savām iespējām kredītu atdot – tajā skaitā arī pakuplojušies SMS kredītu sniedzēji – bez minētā Ferratum tirgū jau bija Kredits365 un citi. Šīs neregulētās kreditēšanas sekas vēl joprojām varam redzēt gan uz Merķeļa, gan Čaka ielām, kurās lombardus, pie kuriem vērsās tie, kas nevarēja atdot savus īstermiņa parādus, varam redzēt vēl šodien – vēl pāris gadus pēc lielā “parādu buma”. Tāda pati situācija pāris gadus atpakaļ bija arī Igaunijā, bet Latvijā uz to izvēlējās pievērt acis.

Ceļš uz sakārtotību un tagadējā situācija

2010. gada decembrī nu jau bēdīgi slavenā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja Irēna Krūmane nodēvēja ātros kredītus par “globālu sērgu”. Jau pēc pāris mēnešiem tika noteikts, ka nebanku kredītdevējiem, lai sniegtu pakalpojumus, nu būs jāiegādājas 50 tūkstošus latu vērta licence. Šis solis gan nenesa paredzētos ienākumus valsts budžetā, taču var teikt, ka patērētājam aizņemties kredītu kļuva daudz drošāk. Pavisam nesen, 2012. gada janvārī vēl vairāk skaidrības ieviesa Eiropas Komisijas “reids” pa kredītdevēju mājaslapām, kas beidzās ar to, ka vairāku kredītdevēju mājas lapās rodamā informācija tika uzlabota, lai nemaldinātu klientus.

Cita starpā, ātro kredītu devēji izstrādā arī iekšējus ētikas kodeksus, un liela daļa no tagadējā 41 nebanku kredītdevēja ir apvienojusies Latvijas ātro kredītu devēju asociācijā, kas, šķiet, ir tikai pozitīvi, jo pastiprina konkurenci un godīgu apiešanos ar klientiem.

One Reply to “SMS Kredīts Latvijā – īsa vēsture, tagadējās tendences”

  • Piekrītu izteiktai domai, tikai aidozmājos, ka šajos rīkotajos pasākumos ziemas laikā, no draudzes varētu būt maz brāļi un māsas, ne pēc savas gribas, bet pēc varēšanas iespējām, būt šajos pasākumos. Tas varētu vairāk būt vienojošs pasākums tiem , kas draudzē jau kalpo un un viens otru vairāk vai mazāk zin. Tie varētu būt sarunu Svētvakari vienam ar otru, un būt viens otram kā dāvana , esot Kristus mīlestībā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *