SMS kreditēšana Latvijā

Pirms pieciem gadiem – 2007. gada aprīlī -, Latvijas finanšu tirgū pirmoreiz parādījās SMS kredīta pakalpojums. To piedāvāja Skandināvijas kreditēšanas firma Ferratum. Latviešiem šis pakalpojums iepatikās, un īsā laikā tas kļuva par visnotaļ populāru aizņēmuma veidu, augošajam pieprasījumam radot jaunas kreditēšanas kompānijas un līdz ar to – arī konkurenci un labākus aizņēmumu nosacījumus. Jāpiebilst, ka ātro kredītu pirmsākumi Latvijā meklējami arī GE Money “stundas aizdevumā”, kuru no 2005. līdz 2008. gadam varēja noformēt pasta nodaļās visā Latvijā.

Jau no sākta gala t.s. “ātro kredītu” devējus ir vajājusi nepatīkama slava. Lai izskaidrotu šīs slavas pamatu, vadošajos Latvijas interneta medijos aplūkojām 2007-2011. gada ierakstus, kas satur atslēgvārdus “ātrie kredīti” un “ātro kredītu”. Īsi pārskatot rezultātus, var redzēt, ka vairums sūdzību ir par to, kā pret kredītņēmējiem izturas parādu piedzinēji, nevis paši kredītu devēji. Pēdējā laikā sūdzību daudzums par pašiem kreditoriem ir krities, iespējams tāpēc, ka nesenās likumu izmaiņas nogremdēja lielu daļu mazāko kredītu sniedzēju, kuru darbība tiešām varēja līdzināties reketam.

Interesanti, ka ātro kredītu sniedzēji, kas lielākoties uzsāka darbību tikai pirms paša finanšu krīzes sākuma, no krīzes ne tikai izkļuva relatīvi neskarti, bet arī ar vērā ņemamiem ienākumiem. Šāda statistika liecina gan par to, ka SMS kredīts ir populārs risinājums, kad kādu iemeslu dēļ ir radies naudas iztrūkums, gan par to, ka arī “labas ekonomikas” laikā cilvēki aizņemas gan pirms svētkiem, gan atlaižu periodos, tādējādi parādot, ka cilvēki labprātāk uzticas ātrā kredīta devējiem, nevis, piemēram, bankām.

Pēdējā laikā vērojama sava veida stabilizācija un standartizācija ātro kredītu biznesā, gan likumdošanas izmaiņu, gan pašu kredītdevēju iniciatīvas rezultātā. 2011. gada februārī tika izveidota Latvijas Ātro kredītu devēju asociācija (LĀKDA), kurā apvienojās desmit ātro kredītu sniedzēju firmas. Šīs organizācija pārstāv ātro kredītu devēju intereses Latvijā, kā arī saviem biedriem uzdod par pienākumu attiekties pret klientiem pēc noteiktiem standartiem.

Nozari krasi izmainīja jau minētie 2011. gada 29. apstiprinātie likumu grozījumi, kas paredz, ka privātajiem aizdevējiem jāiegādājas speciāla licence, kuras noformēšana maksā 50 000 latu, bet pagarināšana – 10 000 latu. Kaut arī it kā šie likumi rosināja labāku kredītdevēju attieksmi pret klientiem – jo licenci par netaisnībām var arī atņemt -, būtībā šis likums nozīmēja “sīko” kredītdevēju uzņēmumu beigas, jo uzņēmumiem ar šauru klientu loku nebija naudas, lai iegādātos licenci. Pašlaik šī licence ir 41 uzņēmumam, tātad var teikt, ka Latvijā pašlaik ir 41 ātrā kredīta sniedzējs.

Pašlaik izskatās, ka ātrais kredīts arī turpmāk būs populāra izvēle neparedzētos gadījumos, pirms svētkiem, un īstermiņa finanšu iztrūkuma gadījumos kopumā. Šķiet, ka nākotnē kredītņēmēju skaits tikai palielināsies – gan tāpēc, ka ātrie kredīti kļūst caurskatāmāki un izdevīgāki, gan tāpēc, ka noraidošā attieksme pret ātrajiem kredītiem pēdējā laikā ir ja ne mainījusies, tad vismaz noklususi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *