Skatīs likuma grozījumus ātro kredītu izsniegšanas ierobežošanai

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija deputāti sēdē trešdien turpinās gatavot apstiprināšanai otrajā lasījumā grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz stingrāku regulējumu ātro kredītu izsniegšanai, tostarp aizliedzot tos piešķirt naktīs, liecina komisijas sēdes darba kārtība.

Parlaments attiecīgos likuma grozījumus saņēma mantojumā no 11.Saeimas, un šogad 11.martā tautsaimniecības komisija atsāka skatīt attiecīgo likumprojektu. Iepriekšējā komisijas sēdē deputāti neatbalstīja priekšlikumu par nebanku kreditētāju uzraudzības nodošanu Finanšu un kapitāla tirgus komisijai. Šobrīd to dara Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.

Tāpat komisija neatbalstīja deputāta Imanta Parādnieka rosinājumu noteikt, ka ātros kredītus nedrīkst izsniegt no pulksten 10 vakarā līdz astoņiem rītā, saglabājot Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvāto likumprojekta redakciju – aizliegt kredītu izsniegšanu laikā no plkst.23 līdz plkst.7.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka 11.Saeima attiecīgos grozījumus likumā izskatīšanai komisijās nodeva 2013.gada decembrī, bet pērn jūnijā tos atbalstīja pirmajā lasījumā. Tos sagatavojusi EM toreizējā ekonomikas ministrs Daniela Pavļuta vadībā.

EM rosina likumā noteikt, ka patērētāju kreditēšanas līguma izmaksām ir jābūt samērīgām un kreditēšanas līgumam piemērotā gada procentu likme nedrīkst pārsniegt 100%. Šāds nosacījums samazinātu parādnieku skaitu, nodrošinātu kredīta kopējo izmaksu prognozējamību un veicinātu patērētāja maksātspējas izvērtēšanu. Paredzēts, ka kredīta kopējo izmaksu samazinājuma dēļ samazinātos kredīta kopējo izmaksu slogs, kā rezultātā patērētājiem būtu vieglāk nokārtot saistības pret kreditoru, pieaugtu atdoto kredītu skaits, kā arī patērētājiem būs iespējas pieņemt informētāku lēmumu par jaunu saistību uzņemšanos.

Tāpat EM piedāvā noteikt nokavējuma procentu apmēra ierobežojumu, lai aizsargātu patērētāju no strauji pieaugošiem nokavējuma procentiem un nodrošinātu taisnīgu atlīdzību par kapitāla izmantošanu, kad iestājies nokavējums. 18% procentpunktu gadā apmērs papildus līgumā noteiktai aizņēmuma procentu likmei noteikts, pieņemot, ka tas nevarētu pārsniegt 0,05% dienā, kas būtu uzskatāms par samērīgu maksu par kapitāla izmantošanu pēc samaksas termiņa iestāšanās. Nokavējuma procentu apmērs 0,05% apmērā par dienu ir noteikts arī Lietuvā. Citās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir noteikti stingrāki līgumisko nokavējuma procentu apmēra ierobežojumi. Stājoties spēkā jaunajam tiesiskajam regulējumam, patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem būtu jāpielāgo līgumā ietvertās nokavējuma procentu klauzulas.

Tāpat rosināts likumā noteikt aizliegumu noslēgt patērētāja kreditēšanas līgumu laikposmā no plkst.23 līdz plkst.7, kas novērstu bezatbildīgas aizņemšanās rezultātā radītās sekas. “Kredītsaistības ir ilgtermiņa saistības, kurās būtu jāiesaistās pārdomāti un izsverot savas iespējas atmaksāt aizdevumu. Patērētāju atturēšanai no bezatbildīgas aizņemšanas pastāv divi galvenie risinājumi – informēt par bezatbildīgas aizņemšanās sekām un ierobežot kredītu pieejamību nakts laikā. Šāda prakse tiek īstenota arī citās valstīs, piemēram, Somijā,” norādīja ministrijā.

Vienlaikus EM rosina likumprojektā noteikt, ka patērētāju kreditēšanas līguma, kas tiek noslēgts, izmantojot distances saziņas līdzekļus, kredīta atmaksa ir veicama pa daļām proporcionāli līguma termiņam un procentu un pamatsummas apmēram ne retāk kā reizi mēnesī. Šāds priekšlikums palielinātu patērētāja iespējas kredītu atmaksāt līgumā noteiktajā termiņā.

Lai grozījumi stāstos spēkā, tie jāapstiprina Saeimā trijos lasījumos.

BNS

One Reply to “Skatīs likuma grozījumus ātro kredītu izsniegšanas ierobežošanai”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *