Salīdziniet dažādu kredītu izmaksas

Ne visi kredīti maksā vienādi, un ne ar visiem saistās tādas pašas izmaksas, tāpēc jāapseko vairāki mainīgie, kas sastāda dažādas kredītu izmaksas:

  • Gada procentu likme (GPL) – fiksēta vai mainīga;
  • Papildus izmaksas (līguma noslēgšana u.t.t.);
  • Nepieciešamā apdrošināšana;
  • Papildus pakalpojumu izmaksas.

Gada procentu likme

Gada procentu likmesTo parasti saīsina par GPL. GPL ir standartizēta procentu likme, kas ietver sevī gan komisijas maksu, gan pirmo iemaksu, gan citas izmaksas, kas samaksātas, kredītu saņemot. Tajā ieskaitīti arī procenti un citi maksājumi, piemēram, pagarināšanas maksa ātrā kredīta gadījumā. Tāpat GPL iekļaujas arī apdrošināšanas maksājumi, ja tie ir obligāti, lai saņemtu kredītu.

GPL ir labs veids, kā pārskatīt, cik kredīts patiesībā izdevīgs, jo faktiskā procentu likme var būt mānīga. Piemēram, 500 eiro kredītam ar faktisko procentu likmi 10% būs izdevīgāki nosacījumi nekā kredītam ar 8% faktisko likmi, ja, sarēķinot komisijas maksas, vienā atmaksāsit 550, otrā – vairāk eiro.

Der zināt, ka GPL netiek iekļauti šādi maksājumi: maksājumi, kas jāveic saistību neizpildīšanas dēļ (soda nauda), kā arī maksājumus, ko patērētājs maksā, iegādājoties preci vai pakalpojumu,neatkarīgi no tā, vai darījums notiek skaidrā naudā vai izmantojot kredītu. Tāpat GPL netiek iekļautas notāra izmaksas, ja tādas piemērojamas. Ja salīdzināt kredītus, noteikti ir jāpajautā, vai ir kādi maksājumi, kas “paliek” ārpus GPL.

Mainīgā un fiksētā procentu likme

Pirms noslēdzas kredītlīgumu, pārliecinieties, vai tajā ir jums nepieciešamā procentu likme. Tas ir, ja līgumā paredzēta mainīga procentu likme, tā var mainīties līgumā noteiktā perioda laikā (3, 6, vai 12 mēnešu laikā). To parasti sastāda starpbanku procentu likme – EURIBOR, LIBOR vai RIGIBOR – un bankas pieliktā fiksētā likme. Dažos līgumos paredzēts, ka banka drīkst likmi pārskatīt, piemēram, reizi vienā, divos vai trijos gados.

Izvēloties fiksēto kredīta likmi, jūs maksājat noteiktu procentu likmi visā periodā, par kuru panākta vienošanās par fiksēto procentu likmi. Tas ir, ja līgumā rakstīts, ka no 2. līdz 10. kredīta atmaksas gadam maksāsit fiksēto kredīta likmi, tad tā arī būs, taču pārējā periodā būs piemērota mainīgā procentu likme. Šādas likmes parasti ir augstākas nekā mainīgās, taču vismaz periodos, kuros tā ir noteikta, tā ir stabilāka (nav atkarīga no būtībā visai neparedzamiem makroekonomiskajiem rādītājiem).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *