Saeima atbalsta grozījumus ātro kredītu ierobežošanai

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz stingrāku regulējumu ātro kredītu izsniegšanai, tostarp aizliedzot tos piešķirt naktīs, aģentūra BNS uzzināja Saeimas sēdē.

Par grozījumiem likumā balsoja 87 deputāti.

Grozījumi nosaka, ka patērētāju  kreditēšanas līguma izmaksām ir jābūt samērīgām un kreditēšanas līgumam piemērotā gada procentu likme nedrīkst pārsniegt 100%. Šāds nosacījums samazinātu parādnieku skaitu, nodrošinātu kredīta kopējo izmaksu prognozējamību un veicinātu patērētāja maksātspējas izvērtēšanu. Paredzēts, ka kredīta kopējo izmaksu samazinājuma dēļ saruks kredīta izmaksu slogs, kā iespaidā patērētājiem būtu vieglāk nokārtot saistības pret kreditoru, pieaugtu atdoto kredītu skaits, kā arī patērētājiem būs iespējas pieņemt informētāku lēmumu par jaunu saistību uzņemšanos.

Saeima atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu noteikt kredītu procentu trepi – pirmajās septiņās dienās procenti nedrīkstētu pārsniegt 0,55%, no astotās līdz 14 dienai – 0,25%, bet 0,2% likmes griestus piemērotu no 15 aizņēmuma dienas. Tāpat deputātiem būs jāvērtē priekšlikumu, kas nosaka, ka līgumos, kuros kredīta izmantošanas termiņš pārsniedz 30 dienas, par prasībām neatbilstošām tiek uzskatītas tādas kopējās kredīta izmaksas patērētājiem, kuras pārsniedz 0,25% dienā no kredīta summas.

Deputāti nolēma, ka procentu likmes tiks regulētas jau no aizņēmuma pirmā eiro, tādējādi par nelielu aizņēmumu nevajadzēs atdot vairākkārt lielākas summas.

Grozījumi arī paredz nokavējuma procentu apmēra ierobežojumu, lai aizsargātu patērētāju no strauji pieaugošiem nokavējuma procentiem un nodrošinātu taisnīgu atlīdzību par kapitāla izmantošanu, kad iestājies nokavējums. 18% gadā apmērs papildus līgumā noteiktai aizņēmuma procentu likmei noteikts, pieņemot, ka tas nevarētu pārsniegt 0,05% dienā, kas būtu uzskatāms par samērīgu maksu par kapitāla izmantošanu pēc samaksas termiņa iestāšanās. Nokavējuma procentu apmērs 0,05% apmērā par dienu ir noteikts arī Lietuvā. Citās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir noteikti stingrāki līgumisko nokavējuma procentu apmēra ierobežojumi. Stājoties spēkā jaunajam tiesiskajam regulējumam, patērētāju  kreditēšanas  pakalpojumu sniedzējiem būtu jāpielāgo līgumā ietvertās nokavējuma procentu klauzulas.

Tāpat likumā noteikts aizliegumu noslēgt patērētāja kreditēšanas līgumu laikposmā no plkst.23 līdz plkst.7, kas novērstu bezatbildīgas aizņemšanās rezultātā radītās sekas. “Kredītsaistības ir ilgtermiņa saistības, kurās būtu jāiesaistās pārdomāti un izsverot savas iespējas atmaksāt aizdevumu. Patērētāju atturēšanai no bezatbildīgas aizņemšanas pastāv divi galvenie risinājumi – informēt par bezatbildīgas aizņemšanās sekām un ierobežot kredītu pieejamību nakts laikā. Šāda prakse tiek īstenota arī citās valstīs, piemēram, Somijā,”  iepriekš norādīja EM.

Grozījumos noteikts, ka patērētāju kreditēšanas līguma, kas tiek noslēgts, izmantojot distances saziņas līdzekļus, kredīta atmaksa ir veicama pa daļām proporcionāli līguma termiņam un procentu un pamatsummas apmēram ne retāk kā reizi mēnesī. Šāds priekšlikums palielinātu patērētāja iespējas kredītu atmaksāt līgumā noteiktajā termiņā.

Grozījumi stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra.

BNS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *