Patēriņa kreditēšanas riski

Tāpat kā jebkurš cits kredīts, patēriņa kredīts saistās ar riskiem gan aizdevējam, gan aizņēmējam. Patēriņa kredīts ir viens no populārākajiem aizdevumu veidiem, un pārsvarā tas pieejams summā līdz 10 000 eiro, termiņā līdz 5 gadiem. Tā kā ir svarīgi nodalīt un saprast galvenos kredīta riskus, kas saistās ar šo aizdevuma veidu, apskatīsim patēriņa kreditēšanas risku gan no aizdevēju, gan klientu skatupunkta.

Riski aizdevējam

?

Aizdevēja galvenie riski, kuru izvērtēšanas rezultātā parasti arī tiek pieņemta aizdevuma procentu likme, īstenībā ir diezgan dažādi:

  • Kredīta neatgriešana – aizdodot kredītu, bankas uzņemas risku, ka tas netiks atdots. Ja kredītu neatdod, ne vienmēr to iespējams atgriezt tiesas ceļā. Lai cik ciniski tas neizklausītos, risks skaitās arī, piemēram, kredītņēmēja nāve, ne tikai slēpšanās no kredītsaistībām. Tomēr pret šāda veida dabas procesiem strādā mantojuma likums, kas ļauj pieņemt mantojumu tikai tad, ja tam līdzi nāk arī kredītsaistības.
  • Banku likmju izmaiņas un pasaules ekonomiskie procesi – bankas gluži tāpat kā cilvēki izjūt ekonomikas pārmaiņas. Ja labā periodā banka aizdevusi naudu par maziem procentiem, tad laikā, kad ir palielināta inflācija, tā var iekulties zaudējumos, jo naudas vērtība krītas vairāk, nekā tiek apmaksāti procenti. Pret šo bankas cīnās, līgumos iestrādājot “likmes pārskatīšanas” tiesības. Tas ietekmē kā nebanku kredītdevējus, tā bankas.

Riski kredītņēmējam

?

Liecība tam, ka kredītņēmējam ir vairāk risku, nekā bankai, bija tas, ka bankas pārlaida krīzi, krietni savelkot jostas un apturot dažus pakalpojumus, taču tikmēr cilvēki šķīrās no saviem mājokļiem un iekrātajām mantām un naudas. Kredītņēmējam ir vairāk risku, jo cilvēku dzīves ir nestabilākas par iestāžu dzīvēm, taču galvenais un vienīgais iemesls, kāpēc kredītus ņemt ir riskanti, ir dzīves, konkrētāk, materiālās situācijas neparedzamība.

Tas ir, paņemot patēriņa kredītu, to būs jāatmaksā arī tad, ja zaudējat darbu, piedzimst mazulis, paceļ īres maksu, un tā tālāk. Kredītņēmējus tāpat kā bankas ietekmē starptautiskie ekonomiskie procesi, turklāt sliktos laikos kredītdevēji var pārskatīt likmes, ja tas paredzēts līgumā. Ja rodas problēmas kredītu atmaksāt, vienmēr jāsazinās ar aizdevēju.

Patēriņa kreditēšanas risku kopsavilkums

Onkulis

Lai gan katrs kredīts saistās ar riskiem, dažus no tiem ir iespējams ja ne novērst, tad vismaz paredzēt noteikti. Cilvēki pret neparedzētām situācijām nodrošinās dažādi, taču pret finanšu ķibelēm nodrošinājums ir viens – uzkrājumi, uzkrājumi un vēlreiz uzkrājumi. Kad dzīves neparedzamība jau dvašo uz pakauša, vislabāk ir, ja ir kāds stabs, pie kura pieturēties un uz kura atspiesties. Piemēram, var nodrošināties pret gadījumiem, kad zaudējat darbu, vienkārši iekrājot naudu tā, lai varat pāris mēnešus taupīgi padzīvot un segt kredīta maksājumus no iekrājumiem, līdz atrodat jaunu darbu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *