Patēriņa kredīta būtība

Patēriņa kredīts ir aizdevums, kas tiek izsniegts uz noteiktu laiku un ar noteiktiem nosacījumiem. Pēc krīzes gadiem tas ir nedaudz mainījies, taču pirms krīzes cilvēki tā nosaukumu uztvēra burtiski: “kredīts, lai palielinātu patēriņa spēju”. Pašlaik (2016. gada vidus) bankas izvērtē patēriņa kredīta pieprasījumus daudz rūpīgāk, nekā pirms krīzes; to gan nevar teikt par nebanku kredītdevējiem, piemēram, ātro kredītu kompānijām, jo tādu pirms krīzes vai nu nebija, vai bija ļoti maz.

500 eiro

Patēriņa kredīta būtība

Īsi definējot, patēriņa kredīts ir aizdevums, nodrošināts ar jūsu mēnešalgu. Patēriņa kredīts ir tāds pats kredīts, kā citi, taču tagad bankā uzmanīgāk skatās, kādam mērķim tas tiek izsniegts. Parasti to izsniedz summā līdz 10 000 eiro un uz laiku līdz 5 gadiem. Parasti cilvēki ņem no 2500-5000 eiro, atmaksājot to divos līdz trīs gados. Tāpat patēriņa kredītu izsniedz arī nebanku kredītdevēji. Lai gan daži kredītdevēji pieprasa patēriņa kredītam ķīlu, lielākoties tas tiek galvots ar ikmēneša ienākumiem – vai nu jūsu, vai visas ģimenes, turklāt tā maksājums nedrīkst pārsniegt 30-35% no jūsu ikmēneša ienākumiem pēc nodokļu nomaksas.

Pašlaik patēriņa kredītu izsniedz konkrētam mērķim, piemēram, dzīvokļa remontam, auto iegādei, izglītībai, kā arī citām lietām, taču vairs ne impulsīviem pirkumiem kā, piemēram, ceļojumiem (lai gan, ja klientam ir laba maksātspēja, neviens neatteiks arī patēriņa kredītu ceļojumam). Vidējā kredīta likme ir ap 18%, taču tā atšķirīga katrā gadījumā – piemēram, labam un uzticamam bankas klientam tā būs mazāka, taču jauni bankas klienti diezin vai tiks pie labākā darījuma, ko šī banka piedāvā.

Ko der zināt par patēriņa kredītu?

  • Maksimālā summa tiek noteikta, ņemot vērā brīvos ikmēneša ienākumus;
  • Visticamāk, patēriņa kredīts būs izdevīgākais tajā bankā, ar kuru jums ir ciešākā sadarbība;
  • Noslēdzot patēriņa kredīta līgumu, jāmaksā komisija (dažām bankām ir fiksēta minimālā, piemēram, 70 EUR), kas parasti ir 1.25-2% no kredīta summas;
  • Jo garāks termiņš, jo vairāk tiek samaksāts procentos, taču ikmēneša maksājums mazāks;
  • Patēriņa kredītu varat atmaksāt pirms termiņa, taču tādā gadījumā jāinformē kredītdevējs;
  • Noteikti pārskatiet patēriņa kredīta līgumu, jo daži kredītdevēji patur tiesības pārskatīt kredītlikmes, ja mainās kādi ārēji ekonomiskie apstākļi, vai arī notiek izmaiņas jūsu maksātspējā.

Patēriņa kredītu parasti ņem cilvēki, kuriem ir mazāki iekrājumi, tādēļ tas nereti ir viens no pirmajiem aizdevumiem, ko cilvēki paņem savā strādājošā cilvēka mūžā. Šī iemesla dēļ nepieciešams īpaši rūpīgi izvēlēties gan kredīta summu, gan laiku, jo ienākumu trūkuma gadījumā bieži vien būs nepieciešams “drošības spilvens”, kas vismaz trīs mēnešus segs gan kredīta maksājumus, gan izdzīvošanas izmaksas. Patēriņa kredīts var būt labs izpalīgs, ja vēlaties uzlabot dzīves kvalitāti, taču tas jāaizņemas ļoti rūpīgi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *