Pāreja uz eiro – fiziskā puse

Jau itin drīz Latvijas valsts pāries uz vienoto Eiropas Savienības valūtu – eiro. Un zināms satraukums iedzīvotāju vidū ir itin labi saprotams. Šajā rakstā īsi apskatīsim to, kur, kad un kā varēsim samainīt latus pret eiro – t.i., kā iedzīvotāji varēs atbrīvoties no lata fiziskajām manifestācijām – latu banknotēm un monētām.

Eiro

1. Divu valūtu periods – maiņa veikalos un visur citur

Divas nedēļas pēc eiro ieviešanas, tas un Latvijas lats apgrozībā atradīsies vienlaikus. Norēķinus jebkur – veikalos, pastā, bāros un citur varēs veikt gan latos, gan eiro. Tas ir, maksājot latos, jūs atlikumu saņemsiet eiro. Šādi iedzīvotāji varēs iztērēt savus skaidrās naudas iekrājumus bez papildus maksas.

2. Apmaiņa komercbankās

Lai gan domājams, ka līdz ar valūtu maiņu varēsim sagaidīt vērā ņemamas rindas pie bankām, līdz pat sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas latus varēs samainīt galvenajās Latvijas komercbankās.

3. Apmaiņa pastā

Lauku rajonos, kur tuvumā neatrodas komercbankas, iedzīvotāji varēs latus samainīt pret eiro vēl trīs mēnešus pēc eiro ieviešanas.

4. Latvijas Banka

Lati

Latvijas Bankā savukārt latus pret eiro varēs samainīt mūžīgi. Tas ir, kamēr vien pastāvēs Latvijas valsts un Latvijas Banka (“mūžīgi” šeit izmantot laikam ir nedaudz par optimistisku), Latvijas Banka vienmēr priecīgi no jums pieņems jūsu grīdstarpās dārgumu lādēs un seifos ar laika atslēgu atrastos latus.

Kā redzams, lata pārejas uz eiro fiziskā puse ir ļoti labi “atstrādāta”. Tas, protams, ne tādēļ vien, ka Latvija būtu īpaši efektīva un progresīva eiro ieviešanas idejās, bet tādēļ, ka eiro ieviešanas likums izstrādāts jau sen, turklāt viseiropas valūta ieviesta jau desmitiem valstu bez mūsējās (t.i., eiro ieviešanā visai pasaulei ir milzīga pieredze). Līdz eiro ieviešanai ir palikuši nedaudz vairāk par diviem mēnešiem. Pasteidzieties ieskaitīt liekos uzkrājumus savos banku kontos, vai apmainīt latus pret eiro Latvijas Bankā, kur jau tagad varat to izdarīt bez jebkādas komisijas maksas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *