Par ātro kredītu procentu likmēm

Ātrais kredīts ir… ātrs, bet par komfortu jāmaksā – to zinām mēs visi. Ņemot ātro kredītu, nereti tiek dzirdēti termini, kā, piemēram GPL vai EGPL. Nereti pārsteidz arī kredītu mājaslapās norādītie astronomiskie procenti. Šajā rakstā gan aprakstīsim terminus, ar kuriem varat saskarties, ņemot ātro kredītu. Bez tam, salīdzināsim vidējās ātro kredītu procentu likmes ar citiem īstermiņa kredīta veidiem, kā arī mēģināsim rast atbildi mūžsenajam jautājumam par to, vai salīdzināt ātro kredītu procentu likmes ar banku izsniegtajiem kredītiem ir ētiski.

GPL, EGPL – kas tas ir?

GPL un EGPLGPL ir termins, kas parāda aizdevuma izdevīgumu — saīsinājums no Gada Procentu Likme. Piemēram, ja par 50 eiro aizdevumu uz 30 dienām jums jāpārmaksā 5 eiro, tad gada procentu likmi, gan nedaudz vienkāršojot, aprēķina šādi: 5 (summa, kas tiek pārmaksāta) * 12 (mēnešu skaits) = Eur 60 (summa, kas jāmaksā gadā. Šeit procentu likme būs 60/50*100 jeb 1.2*100, jeb 120 procenti gadā. Efektīvā Gada Procentu Likme, savukārt, ir salikta procentu likme, kas ņem vērā, ka procentus skaita no kopējās aizdevuma summas, un to rēķina šādi: 1.1 (aizdevuma procenti daļskaitlī) ^ 12 = 313% EGPL. To gan aizdevēji izmanto reti, taču tā ņem vērā gadījumus, kad aizdevumu neatdod laikā.

Šādi parēķinot, var saprast, kāpēc ātro kredītu mājaslapās norādītās likmes ir tik lielas.

Ātrais kredīts vai overdrafts

Overdrafta – īstermiņa aizdevuma, kas principā ir kredīts pret darba algu, – procenti svārstās no aptuveni 15 līdz 30 procentiem gadā, turpretim ātrā kredīta likmes svārstās no 100 līdz 300 procentiem gadā. Skaidrs, ka uz papīra izdevīgāks ir overdrafts.

Noformējot overdraftu jāņem vērā tas, ka daži kredītdevēji liek maksāt par neizmantoto summu, bet daži liek maksāt maksu par tā noformēšanu. Overdrafta priekšrocības noteikti ir procentu likmēs, taču, ja ņem vērā, ka ātro kredītu pirmajā reizē var aizņemties bez maksas, izdevīgāks noteikti ir ātrais kredīts. Overdrafts ir izdevīgāks, ja plānojat to lietot vairākas reizes, jo ātrajiem kredītiem izdevīgākais ir pirmais kredīts. Ātro kredītu var noformēt gandrīz bez maksas un pāris minūšu laikā, tāpēc, ja vien jums jau nav noformēts overdrafts, naudu ātrāk saņemsit ar ātrā kredīta starpniecību.

GPL var piemērot ātrajiem kredītiem, vai arī likme piemērojama tikai banku kredītiem?

Šādos gadījumos parasti atbild pēc nostājas. Šeit, šķiet, derīgs ir kāds salīdzinājums. Ja patēriņa un hipotekārie kredīti ir jūsu pašu auto, tad ātrais kredīts ir taksometrs. Vai salīdzināt patērēto naudas summu ir ētiski, ja vienu izmantojat gandrīz pusi mūža, bet otru tikai paretam – piemēram, piektdienās, kad jātiek mājās no ballītes?

Gan jā, gan nē. Tomēr skaidrs, ka kāda šķautne objektivitātes, piemērojot GPL ātrajiem kredītiem, zūd.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *