Padomi naudas taupīšanai

Vēlaties ietaupīt naudu, bet nezināt, kā sākt? Lasiet tālāk, jo šajā rakstā ātri izvedīsim jūs cauri naudas taupīšanas padomiem, kas ļaus jums sākt veidot iekrājumus un sakrāt, kam vēlaties.

Naudas aizdošana

  1. Aprēķiniet savus izdevumus – izrēķiniet, kā izskatās vidusmēra mēnesis jūsu maciņā. Tam varat izmantot savas internetbankas izrakstu, taču precīzāk būs, ja izrēķināsiet, cik tērējat kam – cik mēnesī aiziet kafijai, pārtikai, īrei, uzdzīvei, citiem ikdienas izdevumiem. Kad esat veicis aprēķinus, sagrupējiet savus izdevumus pa kategorijām.
  2. Sastādiet budžetu. Lai tas nebūtu kā kurpe, kas neder, budžets jāizveido, ņemot vērā obligātos izdevumus un mēģinot iekļaut ārpuskārtas izdevumus (piemēram, Olimpisko Spēļu translāciju), ko tomēr varat paredzēt. Tādā veidā jūs tiksiet skaidrībā ar savām finansiālajām prioritātēm.
  3. Ieplānojiet iekrājumus. Katru mēnesi jums vajadzētu varēt ietaupīt no 10 līdz 15 procentiem savu ienākumu. Ja to nevarat darīt, vajag apgriezt savus tēriņus.
  4. Izplānojiet, kam jūs taupāt. Vai tiešām vērts taupīt, ja nezināt, kam taupāt? Varbūt vēlaties sakrāt mājokļa pirmajai iemaksai? Iekrāt ārkārtas gadījumiem (starp citu, parasti iesaka iekrāt tā, lai trīs mēnešus varētu dzīvot bez ienākumiem)? Jaunai mašīnai?
  5. Apsveriet investīcijas. Ja taupāt ilgtermiņā, tad varbūt jums noderēs kādas investīcijas. Bankas piedāvā investīciju fondus, kuros varat ieguldīt ar noteiktām garantijām, ka nezaudēsit pārāk daudz naudas neveiksmes gadījumā. To var darīt, pat ja jums nav zināšanu par investīciju procesiem. Naudas vērtība tikai krītas – vienīgi pašlaik ir periods, kad naftas cenu un ekonomisko procesu dēļ notiek pretējais.
  6. Krājiet automātiski. Ikmēneša definētais maksājums ir ļoti noderīga lieta, ja vēlaties iekrāt naudu. Uzstādiet to internetbankā, un varēsit gulēt mierīgāk.

Kā samazināt izdevumus?

Lai samazinātu izdevumus, sāciet ar jūsu izveidoto budžetu. Pašas dārgākās pozīcijas tajā noteikti var kaut kā samazināt. Piemēram, hipotekārais kredīts, ja tā procenti ir pārāk augsti, var tikt refinansēts. Interneta izmaksas var samazināt, piemēram, pērkot internetu uz pusēm. Taupiet elektrību, sildot ūdeni – turklāt tieši tik, cik jums vajag – uz gāzes plīts. Bet sāciet ar pašiem lielākajiem, regulārajiem izdevumiem. Nav vērts nervozēt, vai pa nakti izslēdzāt datoru, ja katru mēnesi maksājat 200 eiro vairāk nekā kaimiņš par tādu pašu dzīvokli.

Vai Latvijā vispār iespējams ietaupīt?

Dzīvojot no rokas mutē, reti kuram liekas, ka vispār ir iespējams ietaupīt naudu, tērēt mazāk, atlicināt ceļojumam, lielākam pirkumam, kursiem, dzīvošanai citā valstī. Tomēr statistika liecina, ka daudziem Latvijā tomēr ir iespēja iekrāt. Vidējā darba alga valstī ir 599 eiro mēnesī pēc nodokļiem (2015. gada septembra dati). Savukārt Rīgā vidējā alga ir 850 eiro.

Cilvēkam ar vidējo algu Latvijā ir iespējams iekrāt diezgan daudz līdzekļu, jo optimāli pārtikas izdevumi 4 cilvēku ģimenei ir ap 300 eiro mēnesī (precīzāk – 312 eiro, Swedbank pētījuma dati), tātad aptuveni 100-120 eiro uz vienu pieaugušo. Savukārt īre Rīgā ir padārga – vienistabas dzīvokli mikrorajonā var atrast par 150-200 eiro mēnesī. Pierēķinot ikdienas izdevumus 100 eiro apmērā un vēl 50 eiro transporta izdevumos, 50 eiro komunālajos maksājumos (caurmērā) cilvēkam ar vidējo algu 850 eiro Rīgā vajadzētu palikt aptuveni 330 eiro tērējamos ienākumos. Summai vajadzētu būt vairāk nekā divas reizes lielākai, ja rēķina par ģimeni, jo tiek dalītas mājokļa un komunālās, dažos gadījumos arī transporta izmaksas. Tātad pat ar vidējo algu Rīgā noteikti var izdzīvot.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *