Nelicencētie ātro kredītu devēji

Kā lasāms 2015. gada janvāra laikrakstā “Diena”, pašlaik tirgū parādījusies jauna ātro kredītu tendence. Nez no kurienes (īstenībā no Čehijas) ir saradušies jauni, nelicencēti kredītdevēji, kas Latvijas iedzīvotājiem izsniedz kredītus, nerēķinoties ar mūsu valsts likumiem. Tā ir ziņa, ko plaši nepublicē, jo ātrie kredīti vairs nav mediju jājamzirdziņš. Šie divi kredītdevēji, kas parādījušies, izsniedz kredītus no Čehijas Republikas, lai gan viņiem vismaz kādu laiku bija konti arī Latvijas bankās.

Kāds ļaunums no nelicencētiem kredītdevējiem?

Licence

Ļaunums ir gan patērētājiem, gan valstij – patērētājus apdraud tas, ka viņi būtībā ir neaizsargāti; savukārt valstij netiek maksāti nodokļi ne par licenci (~70 000 eiro), ne par izsniegtajiem kredītiem un peļņu. No otras puses, abi kredītdevēji ne tikai liek lietotājiem iziet cauri ļoti lēnam reģistrācijas procesam (tātad arī viņi ir neaizsargāti), bet arī piedāvā kredīta procentus, kas ir daudz lielāki, nekā pie citiem kredītdevējiem.

Piemēram, aizņemoties 180 eiro (maksimālā summa) no šī Čehijas kreditora uz 28 dienām, jums būtu jāmaksā 41 eiro par pašu aizdevumu, kur pretim, piemēram, SMSCredit.lv piedāvā to pašu summu uz to pašu laiku par 17,28 eiro. Vidēji šie ārzemju kredītdevēji ir divas reizes neizdevīgāki, tādēļ žēl katra klienta, kas no viņiem aizņēmies, ne tikai neatbalstot savējos, bet arī samaksājot nodokļus svešai valstij.

LNKA viedoklis

Šajā sakarā interesanti dzirdēt arī Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) balsi: viņi uzstāj, ka tā ir ēnu ekonomika, tāpēc nelegālie kredītdevēji jāapkaro. B. Fromane atsaucas uz nelegālajiem lombardiem, kuri vēl joprojām atrodami visā Rīgā, lai ilustrētu valsts iestāžu bezdarbību, tāpat arī atgādinot par ierobežojumiem, kurus valsts uzstiepusi nebanku kredītdevēju nozarei.

Kopsavilkums

Rezumējot jāsaka, ka laikrakstā “Dienas Bizness” atrodamais raksts “Ātro kredītu tirgus var nonākt nelegālu ārvalstnieku rokās”, protams, nav nepatiess, jo notikt var pilnīgi viss, taču nekādus draudus līdz šim šādas kompānijas nav sagādājušas. Kāpēc? Jo, ja no tām kāds patiešām ir aizņēmies kaut centu, tad jāsaka, viņš/-a pats gribējis šķirties no naudas, ņemot tik neizdevīgu, neērtu un aizdomīgu kredītu.

Iedzīvotāju viedoklis par nelicencētajiem kredītdevējiem

Nebanku kredītdevēju asociācijai jauns nosaukums “Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *