Naudas aizdošana paziņām un draugiem

Tā kā parāds par jums nerūpējas, parāds nav nācis no vienām miesām ar jums, un ar parādu jums nav kopīgu bērnības atmiņu, var secināt – parāds nav brālis, un parāds nav nekas labs. Izšķiroties par naudas aizdošanu paziņām un draugiem, vērts ņemt vērā dažas lietas.

Vai cilvēki ir gatavi aizdot saviem draugiem?

Ferratum bank

Ātro kredītu devēja Ferratum veiktā aptauja liecina, ka 58% no cilvēkiem aizdod naudu dažas reizes gadā. Tātad liela daļa Latvijas iedzīvotāju (iespējams, tādu, kas ņem ātros kredītus) reizi pāris mēnešos kādam aizdod naudu. Katrs otrais no aptaujas dalībniekiem saka, ka draugiem vai radiniekiem aizdos nelielu naudas summu, un tikai 13% būtu gatavi aizdot lielāku naudas summu. Attiecībā uz naudas summām, aptuveni 40% būtu gatavi aizdot no 10 līdz dažiem desmitiem latu (tātad summas sākot no 15 eiro). Apmēram katrs ceturtais aizdotu apmēram 140 eiro, un vēl katrs ceturtais – vairāk par 140 eiro. Lielākoties cilvēki aizdod draugiem un radiniekiem, savukārt vien 8% no cilvēkiem būtu gatavi aizdot saviem kolēģiem.

Kādos gadījumos aizdot draugam?

Naudas maks, nauda

“Piedot saviem parādniekiem” ir izteikums pa taisno no Bībeles, taču tā varētu būt laba vadlīnija gadījumiem, kad vērts aizdot naudu saviem draugiem. Tas ir – aizdot ir vērts, ja jūs esat drošs, ka, arī ja naudu neatgriezīs, tas nesabojās jūsu attiecības un tas neiecirtīs robu jūsu budžetā.

Līdz ar to diezgan droši būtu teikt, ka draugiem – ar izņēmumiem, protams, – vērts aizdot tikai mazas summas, kuras jūs nemaz necerat dabūt atpakaļ. Aizdodot lielākas summas, iespējams, vērts slēgt aizdevuma līgumu, ko iespējams izdarīt, ar līguma aktu ejot pie notāra. Tādā gadījumā jūs ne tikai varēsit likumiski pretendēt uz savas summas atgūšanu, bet arī norakstīt kā kapitāla zaudējumu, kura daļu iespējams atgūt nodokļos.

Kā rīkoties, ja kāds neatdod parādu?

Pirmais būtu nepārspīlēt un “nedot pa mēmajiem”, jo tad jūsu draugs var izdomāt, ka vairs negrib būt jūsu draugs, pat ja grasījās naudu atdot. Ja tā ir maza naudas summa, tad noteikti nav vērts pārspīlēt – ja aizņēmējs patiešām ir jūsu draugs, un naudu neatdot, var gadīties, ka viņš vai viņa ir par naudu aizmirsis, un pāris atgādinājumi var sliktu situāciju pārvērst knašā naudas atpakaļceļā pie jums.

Ja nu tomēr šķiet, ka parādniekam vienalga par jūsu naudu, jācer, ka jums ir bijis noslēgts līgums, jo nav neviena veida, kā likumiski piespiest atdot naudu, par kuru nav noslēgts līgums. Šajā gadījumā vērts vienkārši rīkoties pēc savas sirdsapziņas – ja esat dusmīgs, dodiet par to zināt savam draugam, un ja viņš neatdod naudu, sociālais spiediens mēdz darīt brīnumus – izstāstiet par to jūsu kopīgajiem draugiem, lūdzot nodot informāciju par to, ka gaidāt naudu atpakaļ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *