Nauda mācībām

Tie, kas mācījās cītīgi, arī mēdz uztraukties par studiju maksu. Lai gan gandrīz visur ir budžeta vietas, dažās skolās (zviedru augstskola, RSU) tās vai nu nav, vai ir tik mazā apmērā, ka tiek tikai pašam mērķtiecīgākajam studentam. Turklāt nauda mācībām ietver dažādus mainīgos – piemēram, pat ja esat tikuši pie kārotās budžeta vietas, naudu ikdienas izdevumiem vajag tāpat, un to nemaz tik viegli nevar dabūt.

Dažas studiju programmas prasa pilnu noslodzi, bet citos gadījumos ne vienmēr var atrast pusslodzes darbu. Ja vēlaties mācīties, bet sev interesējošajā priekšmetā nevarat tikt pie naudas studijām, iespējams finansēt savas mācības gan strādājot, gan paņemot studiju kredītu. Studiju kredīts pieejams bankās, un tam vajadzīgs galvotājs. Tāpat bankas piedāvā arī studiju kredītu ikdienas izdevumiem.

Nauda mācībām vidusskolā

Lai gan par vidusskolu nav jāmaksā, kancelejas preces (burtnīcas, lineāli, utt.) un mācību grāmatas tāpat jāpērk pašiem. Ja radušās grūtības iegādāties visas nepieciešamās preces, ir vērts mēģināt atrast darbu vasarā, aizņemties no radiniekiem, utt. Var strādāt gan valsts nodrošinātajās jauniešu nodarbinātības programmās (sākot no 14 gadu vecuma), gan piepelnīties, darot dažādus gabaldarbus – skrūvējot paletes, lasot ogas – un darot citas lietas.

Kredīti naudai mācībām

Finansējums, finansesBankas piedāvā trīs veidu kredītus, saistītus ar studijām. Izplatītākais ir kredīts studiju maksas segšanai (studiju kredīts). Parasti bankas to piedāvā summā līdz 12 000 eiro vai vienkārši sedzot izvēlētās programmas studiju maksu. Tam vienmēr ir nepieciešams galvotājs, pat ja tas ir valsts galvots studiju kredīts. Valsts galvots studiju kredīts būtībā nozīmē to, ka, gadījumā ja kredītu nevarēsiet atmaksāt ne jūs, ne jūsu galvotājs, bankai būs papildus nodrošinājums tam, ka tā atgūs naudu. Studiju kredītu atdod pēc studiju beigšanas vai pārtraukšanas – 5 vai 10 gadu laikā, atkarībā no studiju kredīta summas.

Nākamais ir kredīts ikdienas izdevumu segšanai (studējošā kredīts). To piedāvā summā līdz 210 eiro mēnesī. Ņemiet vērā, ka jaa studējošā kredīta ņēmējam studiju laikā vai kredīta atmaksāšanas laikā piedzimst bērni, pēc augstskolas beigšanas kredīta ņēmējam studējošā kredītu dzēš 30% apmērā no neatmaksātās summas par katru bērnu.

Visbeidzot dažas bankas – piemēram, Nordea – piedāvā arī kredītu studiju uzsākšanai. Tas ir svarīgs, piemēram, cilvēkiem, kuru ienākumi neļauj segt īres depozītu divu mēnešu īres apmērā par pirmo mēnesi. Tā apmērs ir diezgan mazs – minētā Nordea piedāvā 710 eiro – taču tas tāpat var izrādīties noderīgs, ja ir gadījusies šāda situācija, kurā vēlaties apmaksāt īres maksu un, iespējams, pasūtīt studijām vajadzīgās grāmatas un atjaunot kancelejas preču klāstu.

Lai gan mācības, ja jūsu vecāki nevar segt vai nu studiju maksu, vai ikdienas izdevumus, ir pagrūtas, dažādi finanšu līdzekļi tās var atvieglot. Tāpat pie naudas mācībām jāpieliek arī ātrie kredīti, kas var palīdzēt segt pirmos izdevumus – studentiem īres depozītu (tomēr jāņem vērā, ka tad vērts paņemt patēriņa kredītu, kuram ir ilgāks atmaksas termiņš), savukārt ģimenēm ar skolēniem – maksu par kancelejas precēm un mācību grāmatām.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *