Mīti par ātrajiem kredītiem

Pirmais un galvenais mīts, ka ātros kredītus internetā izmanto tikai jaunieši, izsniedz pat nepilngadīgajiem. Tomēr patiesībā Latvijas likumdošana paredz, ka līdz 18 gadu vecumam nedrīkst saņemt kredītu. Lnka biedri savstarpēji vienojušies šo slieksni pacelt līdz 20 gadu vecumam. Dati parāda, ka īstermiņa aizdevumus izmanto visas vecuma grupas.

Otrais mīts ir tāds, ka ātro kredītu devēji nevērtē klienta maksātspēju. Arī tā nav patiesība, jo ātro kredītu devēji izmanto dažādu parādu piedziņas pakalpojumu datubāzes, kā arī ņem vērā klienta sniegto informāciju un ievēro PTAC izstrādātās vadlīnijas maksātspējas vērtēšanai. Gandrīz puse no visiem aizdevumu pieteikumiem tiek atteikti. Jau vairākus gadus nozares uzņēmumi lūdz pieeju vienotajam banku kredītu reģistram un izveidot vienotu kredītu biroju, tas ļautu pakalpojumu piedāvāt vēl lētāk un drošāk. Diemžēl šis jautājums vēl joprojām nav atrisināts.

Trešais mīts ir tāds, ka pakalpojums tiek uzskatīts par pārāk dārgu. Patiesībā ātrie kredīti Latvijā ir vieni no lētākajiem visā pasaulē. Tipiskā aizdevuma cena Igaunijā, ko biežiminam kā labo piemēru, ir daudz augstāka. Vairāk kā divas reizes dārgāks šis pakalpojums ir Somijā, Zviedrijā un Dānijā, kuras saistām ar augstu labklājības līmeni.

Ceturtais mīts, ka kredīti tiek izsniegti naktī. Patiesībā 79% no kredītiem tiek izsniegti no 7 rītā līdz 18 vakarā. Tuvojoties vakaram aktivitāte samazinās, 15% kredītu tiek izsniegti no 18 līdz 21 vakarā un atlikuši 6% tiek izsniegti līdz pusnaktij. Kredīti netiek un nekad līdz šim nav tikuši izsniegti no 24 līdz 7 rītā.

Piektais mīts, ka kredītņēmējiem ir problēmas ar to atmaksu. Tomēr patiesībā atbilstoši jaunākajiem PTAC datiem kavētāji sastāda 22% no kopējā kredītaportfeļa. Aptuveni tikpat daudz kavētāju ir komercbanku izsniegtajiem kredītiem.

Sestais mīts ir tād, ka aizņemoties 100 Eur lielu kredītu, parāds var izaugt tūkstošos eiro un cilvēkam atņem dzīvokli. Tomēr atbilstoši Latvijas likumdošanai kopējais parāda apjoms nevar pārsniegt 100% no pamatparāda apjoma. 100 Eur gadījumā tie būtu 200 Eur, bez tam īstermiņa aizdevuma gadījumā netiek prasīta nedz ķīla, nedz galvotājs.

Septītais mīts ir tāds, ka nauda ko aizņemas tiek notriekta ballītēs un alkoholā. Patiesībā, kā minēts jau iepriekš kredītus naktī neizsniedz un balstoties uz SKDS datiem, lielākā daļa kredītu tiek iztērēti pirmās nepieciešamības precēm.

Astotais mīts ir tāds, ka ātro kredītu dēļ cilvēki aizbrauc no Latvijas. Patiesībā Latvijas iedzīvotāju emigrācija ir kompleksa problēma, kas saistīta ar ekonomisko krīzi un no tās izrietošajām sekām.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *