Līzings Latvijā – līzinga kompānijas un tendences

Līzings pēc definīcijas ir “ilglaicīga iznomāšana ar izpirkuma tiesībām”. Kad tas attiecas uz precēm, tad principā par līzingu var saukt par nomu, kuras termiņa beigās manta kļūst par nomātāja īpašumu. Šajā rakstā apskatīsim līzingu kā parādību Latvijā, apskatot tā vēsturi un attīstības tendences pēdējo gadu laikā.

Līzinga firmas Latvijā

Tā pavisam oficiāli Latvijā ir 22 līzinga firmas, t.i., ir 22 tādu firmu, kuras “Latvijas Banka” uzskata par līzinga firmām, taču uzņēmumu datubāzē firmas.lv varam atrast 63 firmas, kam nosaukumā figurē vārds ‘līzings’ un kas nav likvidētas. Lai vai kā, šķiet, ka tieši šīs “Latvijas bankas” 22 nosauktās firmas arī ir lielākie līzinga spēlētāji Latvijā.

Bez tam, eksistē arī “Latvijas Līzinga Devēju asociācija”, kurā līzinga kompāniju intereses pārstāv desmit, galvenokārt ar bankām asociētas līzinga kompānijas.

Līzinga attīstības tendences

Līzinga sabiedrību aktīvu daudzums tūkstošos latu

Līzinga sabiedrību aktīvu daudzums tūkstošos latu, 2000.-2012.

Līzingam neklājas labi, kā to var redzēt šajā jau varbūt pārāk bieži rādītajā grafikā. Taču, kā jau minējām citā rakstā (https://www.zuz.lv/vai-atrais-kredits-aizvietos-lizingu), līzingu sabiedrībām drīz var gadīties piedzīvot “otro elpu”, tāpēc nepārstāstīsim to, ko šis grafiks varētu nozīmēt.

Kas piedāvā līzingu?

Latvijā līzingu pirmā sāka izsniegt “Baltijas Tranzītu banka”, kas tika dibināta jau 1992. gadā. Pēc tam izsniegt līzingu sāka arī “Hansa Leasing” un “Parex”. Sākumā līzings bijis ļoti neizdevīgs, taču, beidzoties juku laikiem, Latvijas ekonomika sāka stabilizēties, bet līzinga kompānijas sāka gan piedāvāt labākas procentu likmes, gan paplašināties, savu apogeju sasniedzot 2008. gadā. Pēdējos gados gan līzinga aktīvu daudzums, līdz ar to, principā, arī izplatība, ir atgriezusies 2005. gada līmenī.

Tagad līzingu piedāvā gan banku meituzņēmumi, gan privātas kompānijas. Tā kā līzings ir saistīts ar precēm, to reklamē kā bonusu kādam pirkumam – visbiežāk automašīnai. Iegādāties auto ar līzingu piedāvā, piemēram, SwedBank (pēdējais gan to reklamē kā auto kredītu). Vārdu sakot, lai arī pēdējos gados palicis mazāk populārs, līzings ir pieejams gan bankās, gan veikalos. Piemēram, t/c “Alfa” un “Elkor” veikaliem pieder pašiem savas līzinga kompānijas.

Līzings, kas starp citu, tagadējā veidolā parādījās ASV ap pagājušā gadsimta 50. gadiem, ir iekarojis savu vietu sabiedrībā kā pieprasīts pakalpojums. Lai arī var pavīpsnāt par laikiem, kad visi ņēma visu līzingā, šķiet, ka ir pazudušas “trekno gadu” asociācijas ar līzingu kā atslēgu visam, ko sirds kāro – un tas laikam uz labu.

Nobeigumā varētu piebilst, ka cilvēkiem ar mazākiem un vidējiem ienākumiem līzings ir gandrīz vai vienīgais veids, kā tikt pie automašīnas, tāpat kā hipotēkārais kredīts ir vienīgais veids, kā tikt pie sava mājokļa. Tas neviļus liek aizdomāties par to, kas tas kapitālisms īsti ir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *