Latvijas nauda

Latvijas nauda ir sākusies līdz ar Latvijas valsti – līdz tam šeit tika izmantota svešzemju valūta, kā arī proto-nauda, piemēram, burtkoki. Pēc Latvijas Republikas dibināšanas 1918. gadā pagāja vairāki gadi, kuru laikā izmantoja dažādas valūtas – Latvijas rubļus, ostmarkas, u.c. valūtas, līdz 1922. gada 3. augustā tika pieņemts lēmums par Latvijas lata kā nacionālās valūtas apstiprināšanu.

Latvijas nauda pirmās brīvvalsts laikā

LatiLatvijas lats starpkaru periodā bija daļēji piesaistīts tā materiālajai vērtei, un lata etalons bija sudraba pieclatnieks, kuru tautā dēvē par “Mildu”. Tas bija sudraba un vara sakausējums, kurā bija gandrīz 21 grams sudraba. Lats tajā laikā tāpat kā liela daļa pasaules valūtu, piemēram, ASV dolārs, tika galvots ar valsts zelta rezervēm, un teorētiski katrs, kura īpašumā bija lati, varēja Latvijas Bankā tos apmainīt pret dārgmetāliem. Daudzu Latvijas pirmo monētu un naudaszīmju, tajā skaitā ikoniskā pieclatnieka dizaina autors bija grafiķis Rihards Zariņš, kurš piedalījās arī Latvijas ģerboņa izveidē.

Pirmās Latvijas brīvvalsts nauda tika oficiāli likvidēta 1940. gada nogalē, kad tika noteikts apmaiņas kurss 1 rublis = 1 lats, lai gan liela daļa iedzīvotāju savus latu uzkrājumus slēpa, un daži tos atraka tikai pēc PSRS okupācijas beigām. Kara laikā tika lietots milzīgs daudzums dažādu valūtu, no kurām visvērtīgākās, protams, bija tās, kurām bija kāds cits segums, izņemot izdevēja autoritātes uzticamība, savukārt pēc kara beigām līdz pat neatkarības atgūšanai Latvijā tika izmantots PSRS rublis.

Latvijas otrās brīvvalsts nauda

Latvijas otrās brīvvalsts pirmsākumi bija ļoti līdzīgi – juku laikos svarīgākas bija citvalstu, drošākas valūtas par Latu, un brīvvalsts pirmsākumos – vēl 1992. gadā – tika izmantots Latvijas rublis, tautā saukts arī par repsīti par godu toreizējam Latvijas Bankas prezidentam Einaram Repšem. 1993. gadā Latvijā atkal parādījās lats, un, lai nodrošinātos pret valūtas svārstībām un tādējādi ierosinātu iedzīvotājus norēķināties Latvijas nacionālajā valūtā. Naudas reforma noslēdzās 1998. gadā, kad apgrozībā tika izlaista pēdējā – 500 latu naudaszīme.

100 eiro

Nozīmīgs pavērsiens Latvijas naudas vēsturē ir pāreja uz eiro, kas notika 2014. gada 1. janvārī, savukārt par vienīgo pieņemamo maksāšanas līdzekli Latvijā eiro kļuva 14. janvārī, kad beidzās paralēlās cirkulācijas periods. Grūti pateikt, kāda būs Eiropas vienotās valūtas nākotne, taču skaidrs, ka nebūt ne visiem nepatīk šī valūta, lai cik tā būtu ērta. No otras puses, tā tomēr nav bezpersoniska – uz Latvijas eiro monētām atgriezusies leģendārā “Milda”, un vismaz kādu laiku tā bija visnotaļ spīdīga.

Latvijas naudas vēsture ir arī Latvijas tautas vēsture. Lai gan redzams, ka sava mazā skaita un ģeogrāfiskā novietojuma dēļ mēs esam iejaukti daudzos notikumos, kuros mums nebija daudz teikšanas, vismaz Latvijas valūtā atspoguļojas latviskais – jo mēs to par tādu esam pieņēmuši.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *