Latvijas jubilejas lati

Latvijas BankaLatvijas Banka ir apgrozībā izlaidusi viena lata monētas kopumā 24 dažādos dizainos, daļu no tiem – par godu kādam notikumam vai gadskārtai, citus vienkārši kā simbolus. Tā kā eiro ieviešana ne tuvu nav aiz kalniem, iedzīvotāji steigā veido kolekcijas un cenšas saglabāt visus Latvijas latu nominālus – varbūt izņemot 500 un 100 latu banknotes, – lai ir ko parādīt mazbērniem, ko uzlūkot nostalģisku jūtu pārņemtiem, kā arī pārdot. Šajā rakstā īsi apskatīsim pieejamos Latvijas jubilejas latus, kā arī mēģināsim atbildēt uz sasāpējušo jautājumu – kā lai tos iegūst savā īpašumā? Rakstā netiek apspriesti jubilejas lati, kas nav izlaisti cirkulācijā (tos varat apskatīt, piemēram, šeit).

Kādi lati atrodas cirkulācijā?

Cirkulācijā atrodas lati ar laša, stārķa, skudras, sēnes, sprīdīša, Pētergaiļa, kliņģera, Jāņu vainaga, čiekura, pūces saktas, sniegavīra, ūdensrozes, skursteņslauķa, Nameja gredzena, eglītes, vardes, divu veidu pakavu, alus kausa, sirsniņas, ezīša, zvanu, kokles un eiro/lata rotāti lati. Tie ir visi vienlatnieki, kurus izdevusi neatkarīgās LR banka. Interesanti ir gadījumi, kuros tie izlaisti: piemēram, sprīdīša lats izdots par godu Latvijas dalībai Eiropas Savienībā, 2004. gadā, bet lielākā daļa latu rotāti ar dažādiem simboliem, piemēram, pūces saktu, kas esot bijis baltiem raksturīgs drēbju aizdars.

Kur iegūt jubilejas latus?

  • Latvijas Bankā! Latvijas Bankā pieejami čiekura, ūdensrozes, skursteņslauķa, Nameja, eglītes, alus kausa, piparkūku sirds, eža, zvanu un kokles rotāti lati;
  • Maiņas grupās – draugiem un Facebook grupas – iespējams samainīt latus pret citiem latiem, izcili, ja jums ir vairāki jubilejas latu dublikāti;
  • Sludinājumu portālos;

Kurus latus visvairāk meklē?

Grūti pateikt, taču skudras lats ir bēdīgi slavens ar savu retumu. Sludinājumu portālos vidējā cena tam ir ap 14 latu, to var gan meklēt, gan pārdot antikvariātos. Tāpat ļoti rets ir stārķis, bet samērā rets – kokles vienlatnieks un Jāņu vainaga vienlatnieks. Ja jums gadījumā pieder skudras vai stārķa vienlatnieks, iespējams, ir vērts to paturēt, jo ar lielu ticamību tam gadu gaitā vērtība tikai pieaugs. Piemēram, jau 2013. gada augustā stārķa latu Rīgas numismātikas salonā varēja pārdot par 10 latiem, bet skudras – par pieciem latiem.

Kādēļ krāt jubilejas latus?

Bez tā, ka varēsit retākos latus pārdot, kad vien vēlēsities, jubilejas lati ir savdabīgs atgādinājums par kādu laikaposmu Latvijas vēsturē. Un ne tikai tad, ja esat antiglobālists, kuram derdzas pāreja uz eiro – ikviens varēs atcerēties šos savādos gadus, kad dzīvojām ar latu. Sākot ar juku laikiem, treknajiem gadiem un krīzi, un beidzot ar steidzīgo periodu, kurā vācāt pēdējās monētas savai lieliskajai kolekcijai. Jubilejas lati ir laikmeta liecības, un tām bez tīri reālas materiālās vienmēr piemitīs stingra simboliska nozīmē.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *