Kur glabāt naudu?

Lai gan bieži saka, ka naudu vislabāk glabāt “zeķē”, tas, protams, ir maldīgi. Taču tagad, kad vairākas bankas, piemēram, Zviedrijā, noteikušas negatīvus depozīta procentus, naudu zeķē glabāt dažos gadījumos ir izdevīgāk. Tomēr skaidrs, ka nauda jāglabā ne-fiziskā veidā, gluži kā Mateja evanģēlijā rakstīts: “Bet krājiet sev mantas debesīs, kur ne kodes, ne rūsa tās nemaitā un kur zagļi nerok un nezog.”

Veidi, kā glabāt naudu

500 eiro

  • Bankā – depozītu kontiem Latvijā vēl joprojām ir pozitīvas procentu likmes – tas nekas, ka šie procenti ir aptuveni 0.01 līdz 0.1% robežās. Lai gan uz manāmu naudas pieaugumu ar šādu noguldījumu var necerēt, bankas kontu apzagt ir grūtāk – tas ir, tas vismaz notiek retāk nekā fiziska naudas zādzība. Jāņem vērā, ka no depozīta kontiem izņemot naudu var nākties maksāt papildus komisiju, ja nedarāt to savlaicīgi brīdinot banku.
  • Vērtspapīros – visdrošākie vērtspapīri ir valsts obligācijas, kuru procentu likmes, tiesa, pašlaik (2016. gada vidus) nav īpaši labākas par banku depozītu kontos piedāvātajām. Visnedrošākie vērtspapīri ir akcijas, kurās parasti iegulda speciālisti. Izsvērts variants ir ieguldīt naudu noguldījumu fondos, kurus pārvalda profesionāļi. Jāņem vērā, ka obligācijas pirms laika izņemt nevar, savukārt ieguldījumiem akcijās nepieciešami diezgan vērā ņemami līdzekļi.
  • Dārgmetālos – visbiežāk dārgmetālos mudina ieguldīt tie, kas sludina pasaules galu vai vismaz tās finanšu sistēmas sabrukumu. Pašlaik vislielākās problēmas sola saistībā ar Ķīnas ekonomikas burbuli, kā arī pavisam nesen – ar Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, un, ja vēlaties stabilitātes garantu – teju absolūtas stabilitātes – kas tomēr var nest zaudējumus, dārgmetālu iegāde ir apsverama opcija. Ja izvēlaties ieguldīt dārgmetālos, kuru cena tāpat kā visu lietu cena arī ir pakļauta svārstībām, vislabāk būs noglabāt to bankā vai cita veida glabātuvē, vai apsvērt nopirkt “virtuālas” rezerves – dārgmetālus ir daudz vieglāk nozagt.

Kāpēc neglabāt naudu zeķē?

Naudu var nozagt. Šī paša iemesla dēļ naudu nav ieteicams glabāt dārgmetālu veidā. Ja nu tomēr vēlaties kaut kur noglabāt naudu kādiem ārkārtas gadījumiem, ieteicams to paslēpt ne tikai tā, lai to neatrod zagļi, bet arī jūsu kaimiņi kādā saviesīgā pasākumā. Piemēram, daudzas galda lampas var atskrūvēt un naudu ielikt tās pamatnē. Vēl eksotiskāk to būs ielikt biezā plastmasas maisā un noglabāt ūdens krātuvē tualetes podam. Lai nu kā – vissvarīgākais šādā gadījumā ir likt lietā iztēli un noteikti nelikt lietā savu muti, kādam izstāstot par vietu, kurā esat šo dārgo, dārgo naudu saslēpis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *