Kredītprātība

Kredīti šajā pasaules daļā ir relatīvi jauna parādība – pareizāk, teju divas paaudzes to šajā vietā neizmantoja, jo ekonomikas sistēma nebija kapitālistiska. Tāpēc nav pārsteigums, ka daudzi vecāki cilvēki vēl joprojām nevis nesaprot, bet drīzāk nav pieraduši izmantot kredītu. Tomēr tas nemaina faktu, ka diezgan daudziem cilvēkiem Latvijā ir problēmas ar, piemēram, kompulsīvu aizņemšanos un līdzīgām lietām. Šajā rakstā mēģināsim saprast Latvijas situāciju saistībā ar kredītpratību, kā arī apskatīsim, ko katrs varam lietas labā darīt.

Kādas ir bieži sastopamas kredītu problēmas Latvijā?

Naudas aizdošana

  • Tiek ņemti neizdevīgi kredīti – sākot no patēriņa kredīta “treknajos gados” par 30-40% gadā un beidzot ar ātrajiem kredītiem, kuru gada procentu likme var svārstīties no 200-400% gadā, Latvijā gan zemo ienākumu, gan drusku klibojošās finanšu pratības dēļ daudzi izvēlas visnotaļ neizdevīgus aizdevumus.
  • Ar kredītu pirktas pārāk dārgas lietas – it sevišķi t.s. “treknajos gados” daudzi iegādājās neizdevīgi dārgus mājokļus, kuru vērtība pēc tam strauji kritās, taču par tiem bija jāmaksā vecā cena.

Raksturīgākās kļūdas, aizņemoties kredītus

  • Aizņemšanās, nezinot, kā kredīts tiks atdots – kad aizņemas, jāzina, kā un kad atdos. “Gan jau kaut kā” var nostrādāt uz mazākiem kredītiem, piemēram, ātro kredītu līdz 50 eiro apmērā, taču ņemt lielāku kredītu, nezinot precīzi, kad un kā to varēs atdot, ir neapdomīgi.
  • Aizņemas pārāk daudz – tas ir pašsaprotami, taču, tā kā kredītu atdot pirms laika var tikai pilnībā, aizņemoties pārāk daudz pastāv risks, ka atlikusī nauda tiks notriekta, turklāt kamēr par to vēl tiks maksāts kredīts.
  • Aizņemas, kad nevajag – protams, “vajag” ir ļoti stiepts jēdziens. Tā kā nāves neizbēgt,

Kāpēc daži no mums neprot apieties ar kredītiem?

Taisnība tāda, ka lielākā daļa cilvēku tomēr saprot, kādām saistībām viņi sevi pakļauj, paņemot aizdevumu. Taču dažos gadījumos cilvēkiem, kuriem parasti nav citu problēmu, kredīts var kļūt par vienīgo šķietamo risinājumu. Piemēram, gadījumā ja kādu iemeslu dēļ nepieciešama nauda, kredīts ir tikai viens no iespējamiem risinājumiem.

Vēl, protams, ir jautājums par disciplīnu – lai gan diez vai var par cilvēkiem pilnīgi noteikti runāt kategorijās “disciplinēts” vai “nedisciplinēts”, daži cilvēki ir pieraduši izvairīties no savām saistībām, savukārt citi tās tomēr biežāk pilda. Tā kā kredīts ir saistības, cilvēki, kuri nepilda saistības, var izvēlēties nepildīt arī to. Tomēr kredīts ir juridiskas saistības, tāpēc sekas var būt redzamākas materiālajā plaknē, nekā, piemēram, gadījumā ar sabojātām attiecībām parāda dēļ.

Tāpat nedrīkst aizmirst, ka daži cilvēki prot apieties ar kredītiem, bet vienalga izskatās kā zaudētāji savās finanšu saistībās. Piemēram, ja kāds ir paņēmis kredītu par augstiem procentiem straujas ekonomikas augšupejas laikā, tad viņš vienalga izskatās pēc zaudētāja, ja pēc gada procentu likmes nokrītas par 1-2%. Taču tā jau drīzāk ir neveiksme pasaules ekonomikas procesu izpratnē.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *