Kredītlīnija un overdrafts – viens un tas pats?

Overdrafts un kredītlīnija ir elastīga un ērta finanšu alternatīva standarta kredītiem un kredītkartēm. Lai gan bieži abus minētos finansēšanas veidus jauc un uzskata par vienādiem, tie tomēr ir divi dažādi pakalpojumi, kuri var būt piemēroti dažādām dzīves situācijām.

Kāda ir atšķirība?

Doma, onkulis

Kredītlīnija ir īstermiņa aizdevums, ko piedāvā gan bankas, gan arī nebanku kredītdevēji. Šis kredīts tiek ieskaitīts klienta kontā un dod piekļuvi noteiktam kredītlimitam – patērētājs var izmantot jebkuru summu piešķirtā aizdevuma ietvaros. Kredītlīnijas atmaksas termiņš parasti ir no 1 līdz 5 gadiem, atkarībā no aizdevēja.

Overdrafts arī ir kredītlīnija, tomēr tā ir piesaistīta klienta jau esošajam norēķinu kontam, un šis aizdevums kļūst pieejams tajā brīdī, kad patērētājs ir iztērējis visus uz sava norēķina konta esošos līdzekļus. Overdraftu Latvijā piedāvā tikai banku sektora kredītdevēji, un tas parasti ir beztermiņa – saņemot ikmēneša ienākumus un veicot regulārus maksājumus, šis aizdevums turpināsies līdz brīdim, kad patērētājs no tā atteiksies.

Kāpēc mums šķiet, kakredītlīnija un overdrafts ir viens un tas pats?

Kā redzams, abu pakalpojumu starpā pastāv zināmas atšķirības (aizdevuma izsniedzēji, atmaksas termiņi, veids, kā aizdevumi tiek piešķirti klientiem), tomēr jānorāda, ka tie pēc savas būtības ir ļoti līdzīgi, tādēļ nav jābrīnās par to, ka šie termini bieži tiek jaukti:

  • Aizdevuma summa tiek noteikta katram klientam individuāli – gan bankas overdrafta gadījumā, gan arī nebanku kreditori kredītlīnijas gadījumā piešķiramo aizdevuma lielumu vērtē, balstoties uz katra klienta individuālās finansiālās situācijas;
  • Aizdotā summa gan overdrafta, gan kredītlīnijas gadījumā ir pieejama izmantošanai jebkurā brīdī un pa daļām;
  • Kredītlīnija un overdrafts var tikt izmantoti dažādiem mērķiem, kuri nav jāizskaidro aizdevējam (tomēr vienmēr pirms aizdevuma ņemšanas ir jāapsver tā nepieciešamība);
  • Abu aizdevumu gadījumā procenti ir jāmaksā tikai no izmantotās summas – aizņemoties 1000 eiro, iztērējot 200 eiro par mašīnas remontu, procenti būs jāmaksā tikai par izmantotajiem 200 eiro.

Kurš būs piemērotākais?

Ja ir nepieciešami papildus līdzekļi un jāvēršas pie kāda no kreditoriem, svarīgi izvēlēties piemērotāko aizdevuma veidu, kas ļaus atrisināt radušās finansiālās problēmas, nevis pasliktinās situāciju vēl vairāk. Ja ir jāizvēlas – overdrafts vai kredītlīnija – šī izvēle, iespējams, nav tik būtiska, jo kā minēts iepriekš – aizdevumi tiešām ir gana līdzīgi un principā kalpo kā drošības līdzekļi “katram gadījumam”. Iespējams, būtiskākā atšķirība ir tā, ka overdraftu piedāvā tikai bankas, kuras ir zināmas ar ilgākiem un sarežģītākiem pieteikšanās procesiem, savukārt kredītlīnija pie nebanku kreditoriem var būt salīdzinoši vienkāršāk un ātrāk iegūstama.

Pieņemot lēmumu par kredīta nepieciešamību, ir jāizvērtē savas iespējas atmaksāt aizdevumu laikā!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *