Kredītdevējiem būs jāinformē par kredītņēmēju maksājumiem

Kredītdevējiem būs jāinformē VID par kredītņēmēju veiktajiem maksājumiem.

Ministru kabineta (MK) sēdē tika konceptuāli atbalstīts MK noteikumu projekts par līzinga, kredīta un ar to saistīto procentu maksājumu deklarāciju. Tas paredz, ka turpmāk Valsts ieņēmumu dienests (VID) varēs iegūt informāciju par kredītņēmēju veiktajiem maksājumiem, lai kontrolētu fizisko personu ienākumu un izdevumu atbilstību. Šādi plānots ierobežot arī ēnu ekonomiku.

“Soli pa solim mums jāīsteno pasākumi konsekventai ēnu ekonomikas izskaušanai. Šis ir vēl viens veids, kā nodokļu administrācija varēs veicināt patieso ienākumu uzrādīšanu un ierobežot aplokšņu algu īpatsvaru, kas nodara kaitējumu ilgtspējīgai valsts izaugsmei un augošai iedzīvotāju labklājībai,” norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.

Turpmāk līzinga un kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem, izņemot kredītiestādes, reizi gadā būs jāiesniedz VID informatīvā deklarācija par fizisko personu veiktajiem līzinga vai kredīta maksājumiem.

Informatīvajā deklarācijā būs jānorāda informācija par to personu, kura reāli veic līzinga vai kredīta maksājumu, pat tad, ja šī persona nav attiecīgā līzinga vai kredīta ņēmēja. Attiecīgi, ja līzinga vai kredīta atmaksu veic trešā persona, informatīvajā deklarācijā jāsniedz informācija par šo trešo personu, kura veic maksājumu.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra dati liecina, ka 2015. gada februārī speciālo atļauju patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai ir saņēmušas 56 kapitālsabiedrības. Tāpat kreditēšanas pakalpojumus ir tiesīgas sniegt ražotāji, pārdevēji vai pakalpojuma sniedzēji, kas piedāvā norēķināties par preču vai pakalpojumu iegādi atlikta maksājuma, aizdevuma vai citas tamlīdzīgas finansiālas vienošanās veidā, nesaņemot speciālo atļauju.

  • Maija Straupmane
  • Komunikācijas departamenta direktora vietniece
  • Tālr. (+371) 67083938
  • E-pasts: maija.straupmane@fm.gov.lv

Kredītdevējiem būs jāinformē VID par kredītņēmēju veiktajiem maksājumiem

Kredītkompānijām un līzinga izsniedzējiem Valsts ieņēmumu dienestā (VID) turpmāk būs jāiesniedz deklarācija par kredīta vai līzinga ņēmējiem, otrdien žurnālistiem pastāstīja VID ģenerāldirektores vietniece nodokļu jomā Dace Pelēkā.

Kompānijām šāda deklarācija, kurā jānorāda kredītņēmēja vai līzinga ņēmēja vārds, uzvārds, personas kods un veikto maksājumu apmērs, VID būs jāiesniedz par iepriekšējo gadu līdz nākamā gada 1.februārim. Gadījumā, ja kredītu vai līzingu ņēmusi viena persona, bet to apmaksā cita, kredītdevējam deklarācijā jānorāda informācija par reālo kredīta vai līzinga apmaksātāju.

Pelēkā skaidroja, ka šāds noteikumu projekts izstrādāts, lai valstī mazinātu ēnu ekonomiku. Konstatējot, ka kredītņēmēja izdevumu daļa, tostarp veiktie kredītmaksājumi vai līzinga maksājumi, pārsniedz legāli gūto ieņēmumu daļu, persona tiks uzaicināta sniegt paskaidrojumus, bet, ja viņa nespēs pamatot, par kādiem līdzekļiem iegādāts attiecīgais īpašums, tiks rosināta administratīvā vai krimināllieta.

Vienlaikus šāda veida informācija nebūs jāsniedz bankām. Pelēkā atzīmēja, ka, ņemot vērā iniciatīvas ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā, VID nesaskata iemeslu lūgt šāda veida informāciju bankām.

Tādējādi šādas deklarācijas būs jāsniedz kredītiestādēm, kurām ir Patērētāju tiesību aizsardzības centra izsniegta licence kredītu izsniegšanai, kā arī kompānijām, kurām šādas licences nav, bet pie kurām iespējams iegādāties kādu pakalpojumu vai preci, izmantojot uzņēmuma sniegtās kreditēšanas iespējas.

Finanšu ministrijas Komunikācijas departamentā aģentūrai BNS pavēstīja, ka valdība sēdē otrdien Ministru kabineta (MK) noteikumu projektu par līzinga, kredīta un ar to saistīto procentu maksājumu deklarāciju konceptuāli atbalstīja.

“Soli pa solim mums jāīsteno pasākumi konsekventai ēnu ekonomikas izskaušanai. Šis ir vēl viens veids, kā nodokļu administrācija varēs veicināt patieso ienākumu uzrādīšanu un ierobežot aplokšņu algu īpatsvaru, kas nodara kaitējumu ilgtspējīgai valsts izaugsmei un augošai iedzīvotāju labklājībai,” sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs.

Ministrijā skaidroja, ka informatīvajā deklarācijā būs jānorāda informācija par to personu, kura reāli veic līzinga vai kredīta maksājumu, pat tad, ja šī persona nav attiecīgā līzinga vai kredīta ņēmēja. Attiecīgi, ja līzinga vai kredīta atmaksu veic trešā persona, informatīvajā deklarācijā jāsniedz informācija par šo trešo personu, kura veic maksājumu.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra dati liecina, ka 2015.gada februārī speciālo atļauju patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai ir saņēmušas 56 kapitālsabiedrības. Tāpat kreditēšanas pakalpojumus ir tiesīgas sniegt ražotāji, pārdevēji vai pakalpojuma sniedzēji, kas piedāvā norēķināties par preču vai pakalpojumu iegādi atlikta maksājuma, aizdevuma vai citas tamlīdzīgas finansiālas vienošanās veidā, nesaņemot speciālo atļauju.

VID ir finanšu ministra padotībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kas nodrošina nodokļu maksājumu un nodokļu maksātāju uzskaiti, valsts nodokļu, nodevu un citu valsts noteikto obligāto maksājumu iekasēšanu Latvijas teritorijā, kā arī iekasē nodokļus, nodevas un citus obligātos maksājumus Eiropas Savienības budžetam, īsteno muitas politiku un kārto muitas lietas. VID ir izveidots 1993.gadā.

BNS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *