Kredītdevēji – labie vai sliktie puiši?

SMS kredīts ir ļoti pretrunīga parādība. No vienas puses, ir neskaitāmi cilvēki, kas ar ātro kredītu palīdzību varējuši aizvest sirdspuķīti vakariņās – vai gaidot algu nenomirt badā. No otras puses ir tie, kam šo kredītu dēļ kritusies dzīves kvalitāte. Latvijā nav tādu presē aprakstītu gadījumu, taču, piemēram, Meksikā vai Indijā šāda kredīta parādu dēļ aizņēmēji dara sev galu. “Bet,” jūs jautāsiet, “kurā pusē tad īsti ir taisnība?” Tieši to arī mēģināsim noskaidrot.

Ko ekonomikai tuvi cilvēki saka par ātro kredītu?

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja Irēna Krūmane ir teikusi, ka SMS kredīts ir “sērga globālā mērogā”. Varētu paraukt pieri par šīs kundzes ekonomista izglītību pēc viņas lomas – pareizāk sakot, lomas trūkuma – bēdīgi slavenajā “Krājbankas” krahā, taču viņas argumentiem pret ātrajiem kredītiem nav ne vainas: “reklāmā tiekot palaists džingls – aizņemies atbildīgi, bet tie riski ir ārkārtīgi lieli […] Bankās aizņemties grūtāk, bet šie uzņēmumi dodot bez izziņām, bez itin nekā, un galvenokārt tieši mazturīgie esot tie, kas iekrīt.”

Citi, piemēram, žurnālists Toms Heinemans, kas jau izsenis pazīstams ar savu strikto nostāju pret ātrajiem kredītiem, intervijā Dienas Bizness saka, ka tie būtu jāaizliedz, jo “neviens daudz maz turīgs uz to neparakstītos”. Interesanti, ka sava taisnība viņam ir. Piemēram, kāda 2007. gada aptauja, gan veikta ASV, vēsta, ka 95% ātro kredītu izmantotāju ir ar ienākumiem zem vidējā valsts rādītāja.

Gan I. Krūmanes, gan T. Heinemanis pieņem to, ka cilvēku ekonomiskie lēmumi šādā gadījumā nav racionāli. Cilvēku ekonomiskās racionāles trūkums ir gari un plaši iztirzāts grāmatās, kā, piemēram, Predictiably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions, gan Thinking, Fast And Slow, kā arī Jāņa Stroda rakstā “Brīvā tirgus Ahilleja papēži” portālā Satori. Ātrā kredīta izmantotāji, tātad, tiek uzskatīti par cilvēkiem, kas aizņemoties nemācēs novērtēt risku un iespējamās alternatīvas, bet pašus kredītdevējus uzskata par haizivīm.

Satraukums par SMS kredītiem ir pamatots, taču, lai cik impulsīvi cilvēki būtu, vienmēr paliks daļa, kas ātros kredītus izmanto tad, kad tos vajag – piemēram, reizi vai divas gadā, nemēģinot par visām vārītēm dzīvot pāri saviem līdzekļiem. Tieši šiem klientiem SMS kredīta pakalpojums arī ir domāts.

I. Krūmanes iniciatīva ātro kredītu jomā, šķiet, ir īstenojusies, jo valsts tagad pieprasa licenci kredītu izsniegšanai, un tas tiešām ir padarījis nozari daudz pievilcīgāku. Par to, vai vajadzīgi vēl kādi ierobežojumi, ir grūti spriest, taču pat ja katrs nav ieguvējs no SMS kredīta, tas nenozīmē, ka kāds cits šādus pakalpojumus neatzīs par labiem esam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *