Kredīta noformēšanas izmaksas

Lielākiem aizdevumiem klāt nereti nāk noformēšanas izmaksas – dažās bankās to sauc par “komisiju”, lai gan šis vārds ir sācis iziet no modes. Kredīta noformēšanas izmaksas ir papildus nauda, ko jāmaksā par to, lai saņemtu kredītu. Tās piemēro, tikai kad esat jau vienojušies ar aizdevēju par to, ka ņemsiet kredītu. Lai izskatītu jūsu kredīta pieteikumu, ne bankas, ne kredītdevēji naudu neņem. Šajā rakstā apskatīsim, ar kādām kredīta noformēšanas izmaksām jāsastopas, ņemot dažādu veidu kredītus.

Kredīta noformēšanas izmaksas – hipotekārais kredīts

Bankas kredīts

Visbiežāk ar noformēšanas izmaksām saistās tieši kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu (hipotekārais kredīts). Piemēram, Swedbank par kredīta noformēšanu prasa 1-1.5% no hipotekārā aizdevuma summas, atkarībā no tā, kādā veidā kredītam piesakāties, kā arī no tā, kādas ir jūsu līdzšinējās attiecības ar banku. Tā kā Swedbank ir lielākā privātpersonu banka Latvijā, tās piedāvājums, protams, nedaudz grozīts, vairāk vai mazāk attiecas arī uz pārējām bankām. Pie noformēšanas izmaksām netiek pieskaitīti arī citi izdevumi – īpašuma vērtēšana, komisija par īpašuma nostiprināšanu Zemes grāmatā, utt.

Piemēram, ja jūs saņemat kredītu par 30 000 eiro ar noformēšanas likmi 1.5%, tad bankai par kredītu maksājat 450 eiro, neskaitot vērtēšanas izmaksas, Zemes grāmatas izmaksas u.c. izmaksas, piemēram, dokumentu apstiprināšana pie notāra, kā arī ķīlas reģistrēšanas maksa, utt. Šie dati var atšķirties no pašreizējā piedāvājuma un tika iegūti 2016. gada septembra sākumā.

Citu kredīta veidu noformēšanas izmaksas

Tajā pašā “Swedbank” patēriņa kredīts līdz 3000 eiro izmaksā 2% no summas (min. 20 eiro), ja tā mērķis ir auto iegāde, savukārt mājokļa iegāde vai remonts, un summa ir virs 5000 eiro, tad komisijas maksa par patēriņa kredīta piešķiršanu ir 150 eiro. Bankās šo naudu jāmaksā par to, ka tās atbrīvo finanšu līdzekļus, lai izsniegtu jums aizdevumu.

Nebanku kredītdevēji

Jāzina, ka liela daļa nebanku kredītdevēju piedāvā kredītu bez noformēšanas maksas, taču tiem, protams, ir augstākas procentu likmes. Piemēram, ātro kredītu var saņemt ne tikai bez maksas, bet arī nemaksājot procentus, ja atdodat to laikā (akcijas parasti sauc “pirmais aizdevums bez maksas” vai līdzīgi).

Tomēr aizdevumiem summā virs 300-400 eiro noteikti būs procenti, lai gan nebanku kredītdevēji tos izsniedz bez komisijas maksas. Kāpēc? Tāpēc, ka tā var pievilināt klientus, kuriem var nebūt līdzekļu, lai samaksātu komisijas naudu, kā arī tāpēc, ka šo aizdevēju samērā augstie procenti (salīdzinot ar bankām) ar uzviju nosedz ienākumus, kurus bankām papildus procentu likmēm rada kredīta noformēšanas izmaksas.

Arī nebanku kredītdevēji noteiktiem aizdevumu veidiem – hipotekārais kredīts, auto līzings – mēdz prasīt komisijas maksas, taču pie šiem aizdevējiem ar tādām papildus maksām sastapsieties retāk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *