Kredīta lieguma saraksts – kas tas ir, ko tas dod?

Kredīta lieguma saraksts ir Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) izstrādāts bezmaksas pakalpojums, ar kura palīdzību jebkurš Latvijas iedzīvotājs var noteikt, ka asociācijas biedri tam noteiktu laika periodu neizsniegs kredītu. Šajā rakstā pamatosim, kādās situācijās būtu vērts aizpildīt šādu iesniegumu.


 

2016. gada 13. janvāris. Nebanku kredītdevēju asociācijai jauns nosaukums “Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija” Kontakti: Tālrunis: +371 67398277, Vaļņu iela 5/1, 2.stāvs, Rīga, LV-1050, Latvija.


 

 

Kredīta lieguma saraksts īsumā

Kredīta lieguma saraksts

Iesniegums pieejams LNKA mājaslapā. To iespējams noformēt uz 1 līdz 3 gadiem, turklāt iespējams arī atrunāt, pie kuriem kredītdevējiem konkrēti vēlaties slēgt iespēju saņemt kredītu. Lai izmantotu šo pakalpojumu, jāaizpilda anketa, kurai jāpievieno pases kopija ar uzrakstu – par to sīkāk pie pašiem LNKA. Jāpiebilst, ka kredīta lieguma sarakstā iespējams iekļūt tikai pie asociācijas biedriem – tiem pieder aptuveni 80% ātro kredītu tirgus, bet ne tuvu ne viss tirgus.

Kam būtu vērts iestāties kredīta lieguma sarakstā?

Ikvienam, kuram ir radušās problēmas ar bezatbildīgu aizņemšanos. Metaforiski to var nosaukt par “kredītu ampulu” – ja kredītņēmējam ir radušās problēmas ar aizņemšanos, piemēram, ar parādiem pie vairākiem ātro kredītu sniedzējiem, tad var vismaz nodrošināties, ka no tiem vairs kredītu nevarēsit saņemt. Tas gan paredz, ka bez stingra lieguma klienti nespēj savu aizņemšanos kontrolēt. Noslēgto līgumu nevar pārtraukt, tāpēc jārēķinās ar to, ka šādi ātrās naudas avoti tiešām būs zuduši.

Var rasties pamatots jautājums – priekš kam šāds solis? Asociācija, šķiet, ne īpaši rēķinās ar to, ko šis solis stāsta par ātrajiem kredītiem: LNKA būtībā atzīst, ka pastāv noteikta cilvēku grupa, kuri ir “atkarīgi” no ātrajiem kredītiem. Jautājums būtu daudz noteiktāks, ja asociācijas paspārnē būtu gan lombardi, gan visi ātro un patēriņa kredītu devēji Latvijā. Tad kredīta lieguma saraksts tiešām nodrošinātu, ka klienti vairs nevarētu pieteikties ātrajiem un vispār nebanku īstermiņa aizdevumiem Latvijā. Tomēr var atzīt, ka tiem, kam šis pakalpojums paredzēts – t.i., personām ar parādsaistībām pie vairākiem kredītdevējiem, – tas vismaz samazinās rūpju skaitu. Un ja ne viņiem, tad vismaz viņu tuviniekiem noteikti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *