Kas ir Wonga?

Wonga ir Apvienotajā Karalistē bāzēts nebanku kredītdevējs, kas izpelnījies asu kritiku par tā darbībām un biznesa praksi. Wonga tika dibināta 2006. gadā un kopš tā laika ir bijis lielākais šāda tipa aizdevējs valstī. Popularitātes ziņā Wonga aptuveni atbilst latviešu “SMSCredit.lv” un “Vivus.lv”, taču Wonga piedāvā daudz lielākus procentus. Pēdējā laikā, lielā mērā tieši kompānijas morāli apšaubāmās stājas dēļ, īstermiņa aizdevumu nozare Lielbritānijā tikusi daudz stingrāk regulēta. Piemēram, kredītu vairs nevar pagarināt uz termiņu, ilgāku par 90 dienām.

Ātrie kredīti Apvienotajā Karalistē

Wonga nedienas ar finanšu uzraugiem

Wonga jau no sākta gala bijušas problēmas ar likumdevējiem. 2010. gadā kompānija nemaksājošajiem klientiem izsūtīja draudu vēstules no it kā juridiskām kompānijām, kas īstenībā nemaz neeksistēja. Par to firmai vajadzēja maksāt klientiem kompensācijas, lai gan būtībā bija notikusi krāpšana. Dažos gadījumos kredītņēmējiem bija jāmaksā par šo neesošo firmu ‘vēstuļu sūtīšanas izmaksām’. Savukārt kredītdevēji bieži atsaka, piemēram, hipotekāro kredītu, ja kāda cilvēka kredītvēsturē redzams aizdevums no Wonga – pat ja tas bijis atmaksāts laikā.

Kompānijas šaubīgās darbības aizveda tās vārdu līdz pat pašam parlamentam, kas noteica, ka, sākot ar 2015. gadu, tiks uzstādīti apkalpošanas maksu griesti, tādējādi neļaujot kredītdevējiem prasīt astronomiskus procentus. Wonga no šī visa ir cietusi finansiāli — 2014. gada 30. septembrī kompānija paziņoja, ka tās ienākumi ir sarukuši par vairāk, nekā uz pusi. Tāpat beidzies ir arī kompānijas bēdīgu slavu ieguvušais līgums ar Newcastle United. Interesanti, ka Wonga 2010. gada Jaunā gada vakarā nodrošināja bezmaksas transportu visā Londonas metro.

It kā ar to vien nepietiktu, Lielbritānijas Finanšu vadības pārvalde 2014. gada oktobrī lika firmai dzēst 330 tūkstošu klientu parādus, jo kompānija nesekoja 2014. gada jūlijā pieņemtajai patērētāju kreditēšanas kārtībai. Tiek uzskatīts, ka kopējā “norakstītā” summa sasniegs kādus 220 miljonus mārciņu. Kompānijas ziedu laiki pavisam noteikti ir beigušies, taču viņi vismaz paspēja sapelnīt milzīgu naudu, kamēr likumdevēji skatījās caur pirkstiem. Savā ziņā viņu nelikumības vismaz ir godīgas: neviens nekad neizlikās, ka tiek piedāvāts patērētājiem saistošs pakalpojums.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *