Kas ir parādu piedziņa

Kas ir parādu piedziņa? Biežāk uzdotie jautājumi par parādu piedziņu.

Parādu piedziņaPar parādu piedziņu sauc procesu, kurā parādnieks tiek aicināts nokārtot savas kredītsaistības. Tas ir, parādu piedziņa ir laiks, kurā parādu piedzinējs (kas var būt gan juridiska, gan fiziska persona) sazinās ar parādnieku, informējot viņu par parādu un piedziņas izdevumiem. Tas nav tas pats, kas mantu apķīlāšana, kam nepieciešams tiesas spriedums. Tā kā par parādu piedziņu jaušama zināma neskaidrība – katrs runā pēc savas pieredzes, – tad noderīgi šķiet iztirzāt parādu piedziņas svarīgākos jautājumus, izmantojot pavisam vienkāršus, likumiskus faktus.

Vai jāatmaksā parāda piedziņas izdevumi?

Jau pašā sākumā jāmin, ka parādu atgriešanas izdevumus obligāti jāatmaksā. Bija iespējams tos neatmaksāt, ja tie šķita “nesamērīgi lieli”, kas, jāatzīst, ir plaši interpretējams vārdu salikums. Taču tagad vairs tā nav. 2013. gada februārī tika noslēgts Parādu ārpustiesas atgūšanas likums, kurā noteikts, ka parādu piedziņas uzņēmumi drīkst pieprasīt līdz 17.07 eiro par sazināšanos ar parādnieku, kā arī citām darbībām, kas veiktas, lai parādu piedzītu. Ja prasa maksāt vairāk, iesakām vērsties vai nu pie jurista, vai rakstīt Patērētāju tiesību aizsardzības centram.

Pirms uztraukties, ka parādu piedzinēji nomirs badā, ja viņiem samaksāsit tikai 17.07 eiro, jāatceras, ka jūsu parādus viņi iegādājas par mazāku cenu, nekā to īstā vērtība. No otras puses savukārt jāatceras arī tas, ka atmaksāt šos 17.07 eiro vienmēr būs izdevīgāk par lietas nodošanu tiesai, jo, piemēram, valsts nodeva par jebkuru tiesas ceļā piedzīto parādu zem 1422.87 eiro sastāda 71.14 eiro, nemaz nerunājot par algu juristam, kā arī par citiem izdevumiem.

Kā iespējams vienoties par parāda atmaksas grafiku?

Pirmkārt, jūs pats varat sniegt priekšlikumus par to, kā varētu atmaksāt parādus. Piedzinēja pienākums ir ar šiem priekšlikumiem iepazīties. Savukārt gadījumā, ja iebilstat pret parāda kopējo summu, parādu piedzinēja pienākums ir jūs iepazīstināt ar to, kas, viņuprāt, šajā parāda summā iekļaujas.

Kā parādu piedzinējs drīkst izmantot jūsu datus?

Parādu piedzinēji drīkst izmantot datus, lai sazinātos ar jums, izmantojot datus, kurus jūs norādījāt kredīta noslēgšanas līgumā. Parādu piedzinējs nav tiesīgs izpaust datus par parādu trešajai personai, tāpat, starp citu, nedrīkst arī jums draudēt vai jūs apmeklēt darbavietā, vai mājā. Uz nedaudz nesaistītas nots – tieši šis punkts runā par labu ātrajiem kredītiem un vispār juridiskām personām kā aizdevējiem, jo, nenoslēdzot spēkā esošu līgumu, kad aizņematies naudu, jūs kļūstat tikpat aizsargāts, cik jūsu mājas durvis.

Cik ilgi es skaitīšos “parādnieks”?

Parādu reģistrā informācija par jūsu parādu tiek turēta trīs gadus, taču tas nenozīmē, ka nekad un nekur nevarēsit saņemt kredītu – piebilstot, ka tas tomēr var radīt zināmas grūtības.

2 Replies to “Kas ir parādu piedziņa”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *