Kas ir kredīts?

Latviešu literārās valodas vārdnīca kredītu apraksta šādi: “Naudas līdzekļu, preču, pakalpojumu sniegšana uz parāda, uz nomaksu; šādā veidā sniegti naudas līdzekļi, preces, pakalpojumi.” Kaut arī tā ir visnotaļ pieņemama definīcija, no likumiskā viedokļa tā ir nepilnīga.

Likums vārdu apaudzē ar to, ka kredītu izsniedz kredītiestāde, jo kredītus Latvijā drīkst izsniegt tikai aizdevēji ar licenci, kā arī to, ka kredītu noslēdz ar rakstisku līgumu, kurā atrunāts, kā un kad kredītu atdos. Ne velti vārdam ‘augļošana’ ir pavisam savādāka nozīme nekā vārdam ‘kredītēšana’ – kredīts mūsdienu izpratnē ietver sevī arī likumības jēdzienu, bet augļošana ir vārds ar nedaudz noziedzīgu nokrāsu, vai tiek lietots, kad runa iet par kredītu ar pārāk augstiem, morāli noziedzīgiem procentiem.

Populārākie kredīta veidi Latvijā

Pašlaik Latvijā izplatīti ir banku izsniegtie kredīti – hipotekārais, patēriņa, studiju, u.c. kredīti -, kā arī privāto aizdevēju izsniegtie kredīti, no kuriem populārākie ir SMS kredīts un lombardu sniegtie pakalpojumi.

Līzingu, kas Latvijā kopš 2008. gada strauji un stabili zaudē popularitāti, var uzskatīt par kredītu, taču tas ir atšķirīgs tajā ziņā, ka, pērkot preces uz kredīta, tās pieder jums, bet, pērkot tās līzingā, jūs esat tikai nomātājs, un prece pēc likuma pieder līzinga sabiedrībai. Interesanti, ka lombards principā ir līzings, kas izvilkts uz āru: lombardā ieķīlātas preces īpašnieks teorētiski ir lombards, taču tas nedrīkst jums aizliegt komisijā nodoto preci izpirkt – jūs saglabājat juridiskas tiesības uz ieķīlāto visu līgumā noteikto laiku.

Kredīta jēdziens

Kredītam ir daudz šķautņu, un izveidot visaptverošu kredīta un to veidu apskatu ir grūti, taču cerams, ka no raksta šis un tas kļuva skaidrāks. No sociāla viedokļa kredīts patiešām ir apbrīnojama parādība, kas, visticamāk, radusies līdz ar seno cilvēku saimniecību pāreju no medniecības uz lauksaimniecību. Kad cilvēki saprata, ka var rēķināties ar ienākumiem no ražas, nebija grūti izdomāt, ka šo “ražu, kas būs” var iemainīt pret precēm vai pakalpojumiem tagad. To, ko saprata jau senie cilvēki – kredīts ir nākotnes solījums un nākotnes nauda -, der atcerēties vienmēr, kad aizņematies.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *