Kas ir kredītportfelis?

Kredītportfelis ir bankas izsniegto kredītu kopums. Tas iekļauj sevī arī kredītam līdzīgas naudasIr operācijas, piemēram, līzingu, faktoringu, galvojuma saistību izpildi un citas lietas. Kredītportfelis tiek izmantots, lai banka varētu labāk pārvaldīt aizdevumu izsniegšanu, jo šādi tiek organizēta bankas naudas plūsma. To var definēt arī kā kopumu, kurā ietilpst visas aizdevumu kategorijas līgumu naudas summas.

Kredītportfeļi tiek raksturoti pēc riska un ienesības. Tas ir, lai gan kredītportfelis bankā var būt ļoti liels un ar bankai izdevīgiem procentiem, tas var būt arī riskants, ja daudzi kredītdevēji noslēguši īstermiņa kredītus, piemēram, kredītlīniju vai kredītkaršu aizņēmumus. Savukārt mazs kredītportfelis var būt ļoti stabils, ja tas sastāv tikai no hipotekārajiem kredītiem, taču tas arī var būt mazāk ienesīgs. No otras puses, bankas nauda jau tāpat nekur nepazūd, jo no parādiem aizbēgt tikai uz citu valsti.

Kredītportfeļi Latvijā

Sarindojot pēc apjoma, 2014. gada beigās lielākie kredītportfeļi bija šīm bankām:

  • Swedbank – 3,284 miljardi eiro;
  • SEB banka – izsniegusi 2,651 miljardu eiro;
  • Nordea Bank AB Latvijas filiāle izsniegusi 2,474 miljardus eiro;
  • DNB banka – 1,799 miljardus eiro;
  • Rietumu banka – 1,149 miljardus eiro

Kopumā bankas izsniedz neiedomājami lielas naudas summas kredītos. Latvijas Komercbanku asociācija ziņo, ka 2014. gada septembra beigās Latvijas banku sektors kredītos izsniedzis 14,791 miljardus eiro kredītos–t.i., visu banku kredītportfelis Latvijā ir tieši šāda apmēra. Interesanti, ka kredītportfelis, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir samazinājies par pāris procentiem, taču dažas “pastarīšu bankas”, kas neietilpst augstāk minētajā pieciniekā – piemēram, Citadele un Aizkraukles Banka – ir spējušas savu kredītportfeli pieaudzēt.

Šajā skaitlī nav iekļauti nebanku kredītdevēji, kas arī centīgi darbojas Latvijas tirgū. Ātro kredītu 2014. gada pirmajā pusē izsniegto aizdevumu portfelis, piemēram, ir 55,45 miljoni eiro. Salīdzinājumam, tas ir 0,37% no banku kredītportfeļa. Tāpat citu nebanku kredītdevēju, piemēram, lombardu un nebanku līzinga kompāniju aktīvi, salīdzinot ar banku kredītportfeli, ir ļoti nelieli. Jāsecina, ka varbūt, varbūt milzīgajai ažiotāžai par ātro un nebanku kredītdevēju šaubīgajām aktivitātēm nav nemaz tik liels ekonomisks pamats.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *