Kas ir Faktorings?

Faktorings ir kredīts uzņēmumiem pret debitoru parādiem. Faktorings ir radīts uzņēmumu naudas plūsmas uzlabošanai, sniedzot tūlītēju pieeju apgrozāmajiem līdzekļiem. Faktiski tas ir kredīts, kas tiek garantēts ar vēl neapmaksātiem rēķiniem par pakalpojumiem vai precēm. Faktorings tiek izmantots, lai nodrošinātu stabilu naudas plūsmu, samazinot neapmaksātu rēķinu risku, samazina klientu apkalpošanas un administrēšanas riskus, kā arī ļauj uzņēmējiem vairāk nodarboties ar savu pamatdarbību, nevis finanšu lietām. Visbiežāk faktoringu izmanto uzņēmumi, kas darbojas vidē, kurā pieņemts izmantot atlikto maksājumu, piemēram, faktoringu izmanto ražotāji, vairumtirgotāji, eksporta kompānijas, kā arī citi, kuri saviem klientiem piedāvā maksājumu bez tūlītējas apmaksas.

Faktoringa izmantošanas piemērs

  1. A/S “Laima” pārdod 5 tonnas šokolādes ar atlikto maksājumu vairākiem klientiem;
  2. A/S “Laima” nodod vēl neapmaksātos rēķinus faktoringa pakalpojumu sniedzējam – bankai vai nebanku kredītdevējam;
  3. Faktoringa pakalpojumu sniedzējs samaksā avansu – 80 līdz 95 procentus no rēķinu kopējās summas A/S “Laima”;
  4. Pēc kāda laika visi klienti ir veikuši maksājumus;
  5. Faktoringa pakalpojumu sniedzējs samaksā atlikušo rēķinu summu (kopējā summa mīnus avanss), atņemot procentus par pakalpojuma sniegšanu.

Kāpēc lietot faktoringu?

Faktoringa galvenā priekšrocība ir tāda, ka tam nav nepieciešams galvojums, kam cieši seko tas, ka faktoringa lietotāji var tiešāk pievērsties savu pakalpojumu sniegšanai, neveicot papildus pasākumus rēķinu apstrādei vai citām ar pamatdarbību nesaistītām darbībām (parādu atgūšanu). Īsāk sakot, faktorings patur uzņēmumu fokusā.

Faktorings ir izdevīgs gan pircējiem, gan pārdevējiem, jo, lietojot faktoringu, pārdevējs var piedāvāt izdevīgākus atmaksas noteikumus. Bez jau pieminētajiem bonusiem pārdevējam, faktoringam no pārdevēja skatupunkta ir arī šādas priekšrocības:

  • Uzlabo pircēju maksājumu disciplīnu (faktoringa pakalpojumu sniedzējs var būt agresīvāks parādu atgūšanā);
  • Iespējama pārdošanas apjomu palielināšana;
  • Parādus administrē faktoringa piedāvātājs;
  • Iespēja veltīt vairāk resursu savai pamata darbības sfērai;
  • Ja kopā ar faktoringu tiek lietota kredīta apdrošināšana, tiek nosegts arī klienta maksātspējas risks.

Arī eksportētāji biežāk izvēlas faktoringu, jo tādējādi klientu maksātspējas vērtēšana tiek nodota speciālistu rokās, kā arī tiek segti iespējamie zaudējumi klienta maksātnespējas gadījumā. Bez jau pieminētajiem bonusiem jāpiezīmē arī tas, ka faktoringa pakalpojumu sniedzēji ir likumdošanas speciālisti (vai viņiem vismaz ir piekļuve tādiem), kas var būt svarīgi, ja tiek eksportēts uz valsti ar citādāku likumdošanu.

Lai gan faktorings nav piemērots visiem uzņēmumiem, minēto un vēl citu veidu uzņēmumiem tā var būt ļoti dzīvotspējīga opcija. Faktoringa galvenais mīnuss, protams, ir tāds, ka tas maksā naudu – gadījumā ja visi rēķini arī bez faktoringa tiek apmaksāti laicīgi un pilnā apmērā, faktorings var būt izdevīgs tikai, piemēram, ieejot jaunā tirgū, kā arī, iespējams, lai samazinātu administrēšanas izmaksas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *