Kas ir E-paraksts?

eParaksts (arī e-paraksts, elektroniskais paraksts, utt.) ir elektroniska dokumentu autentificēšanas sistēma, kurā tiek droši pierādīta parakstītāja identitāte. Tā darbību nodrošina Latvijas valsts Radio un televīzijas centrs VAS. Ir pieejami divi eParaksta veidi – eID kartēs iebūvētais eParaksts, kā arī virtuālais eParaksts. Pirmajam ir nepieciešams karšu lasītājs, savukārt otro varat izmantot, apstiprinot savu identitāti ar internetbankas kontu (pašlaik pieejams SEB, Citadele, Norvik, Swedbank un DNB klientiem). eParakstu iespējams izmantot uzņēmumu darbībā, kā arī piesakoties pakalpojumiem, izmantojot valsts un pašvaldību pakalpojumus, apstrīdot administratīvos sodus, utt.

Dokumentu autentiskumu iespējams pārbaudīt portālā eparaksts, kurā, augšupielādējot dokumentu, iespējams pārliecināties par tā parakstīšanas laiku un parakstītāja identitāti. Tas tiek izdarīts, apstrādājot parakstītāja datus un, vadoties pēc parakstāmā faila satura, radot unikālu kodu, kas top nederīgs, ja fails pēc tam tiek rediģēts. Tādējādi eParaksts ir drošs līdzeklis, ar kuru tiek pierādīts parakstītā dokumenta autentiskums.

Vai eParaksts ir ērts?

Jau kopš tā ieviešanas eParaksts tiek uzskatīts par visai neērtu pakalpojumu, lai gan tā nav taisnība – tas vienkārši ir štruntīgi un pārāk sarežģīti aprakstīts. Faktiski par tā īpašībām – ja vien jūs neinteresē formālas, tehniskas lietas – nekas nav jāzina, lai to izmantotu. Ja esat uzņēmējs, vienīgais, kas jāatceras – eParaksts tiek piedāvāts tikai privātpersonām, taču tas nenozīmē, ka to nevar izmantot uzņēmumi – pieejama pat masveida dokumentu parakstīšana, turklāt ar eParakstu iespējams parakstīt dokumentus masveidā.

eParakstu izmantot ir ļoti vienkārši tiklab privātpersonām kā uzņēmumiem, un, vismaz izmantojot virtuālo eParakstu, nav jālejupielādē atsevišķa programmatūra – pietiek tikai ar interneta pārlūku. Virtuālais eParaksts ir pieejams par 10 eiro gadā (var pirkt arī izmantošanas reizes), savukārt eID izmantojamais eParaksts izmantojams 120 reizes bez maksas, taču tam jāiegādājas viedkaršu lasītājs. Lai izmantotu eParakstu dokumentu parakstīšanai, nepieciešams izmantot eParaksta mājaslapu, kurā jānospiež ‘Sākt lietot!’ poga un jāseko norādījumiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *