Kas ir depozīti?

Depozīts jeb noguldījums ir, visbiežāk, naudas noguldījums bankā, kuru veic privātpersona. Noguldījumi tiek ieskaitīti noguldījumu kontā, un katrai bankai ir atšķirīga politika gan attiecībā uz procentu likmēm, gan naudas izņemšanas nosacījumiem, gan citiem faktoriem. Šajā rakstā īsi apskatīsim svarīgāko, kas jāzina katram, kurš vēlas Latvijā veikt depozītus.

Bankas depozīti

  • Visbiežāk depozīts bankā būs ar labākiem procentiem, ja tam būs lielāka summa un ilgāks termiņš;
  • Procentu likme ir vai nu fiksēta, vai mainīga, taču visbiežāk tā ir mainīga;
  • Procentu izmaksa notiek bankas noteiktā datumā – visbiežāk katru gadu, taču dažreiz arī reizi mēnesī;
  • Izņemot naudu pirms termiņa, visbiežāk jums jāmaksā soda nauda;
  • No noguldījumiem saņemtā nauda tiek aplikta ar nodokļiem. Par ienākumiem no kapitāla jāmaksā 10% nodoklis, bet nodoklis par kapitāla pieaugumu ir 15% apmērā. Tas, protams, tiek aprēķināts no peļņas, nevis paša noguldījuma;
  • Latvijas valsts garantē jūsu noguldījumu izmaksu summā līdz 100 000 eiro.

Izdevīgākie depozīti

Lai cik tas neizklausītos savādi, izdevīgākās noguldījumu likmes pašlaik ir bankā Citadele. Pašlaik tas ir arī vienīgais noguldījumu veids, kas ir izdevīgāks par valsts krājobligācijām. Tā, piemēram, bankā Citadele noguldot 100 000 eiro termiņā uz 10 gadiem, katru gadu būs iespējams saņemt 3000 eiro, ja procenti tiek izmaksāti reizi gadā (3%). Savukārt valsts krājobligāciju piedāvājums ir tikai 2%, kas gan tāpat ir lielāks, nekā skandināvu banku aktuālais piedāvājums. Dzīvot uz procentiem, tā šķiet, iespējams tikai tiem, kas noguldīja naudu pirms krīzes.

Kāpēc noguldīt?

Noguldījumu uzkrāšanai ir vairākas labas īpašības. Piemēram, mantojot lielāku naudas summu, to var ieguldīt ar procentu izmaksu termiņa beigās, nodrošinot labāku dzīvi saviem bērniem vai labākas vecumdienas sev pašam. Patiešām milzīgu summu gadījumā iespējams arī “dzīvot uz procentiem”, taču šādā gadījumā jāievēro vairāki principi: “nebāzt visas olas vienā kulītē”, jo, kā zināms pēc “Parex” bankas kraha, bankas var un spēj bankrotēt; tāpat jārēķinās, ka valsts krājobligācijām, salīdzinot ar depozītiem, ir liels trūkums: var zaudēt ļoti daudz naudas, ja noguldījums pēkšņi nepieciešams pirms termiņa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *