Kāpēc nomainīt elektrības spuldzītes

Tā kā parastās kvēlspuldzes, kuru izgudrošanu piedēvē Tomasam Edisonam, jau sen ir gan morāli, gan fiziski novecojušas, jautājums ir tikai – kuru no divām atlikušajām izvēlēm (LED lampas vai gaismas diožu spuldzes) un luminiscences spuldzes (CFL – zināmas arī kā dienas gaismas spuldzes), izvēlēties. Tiesa, tā kā daudzi vēl gaismu saista ar kvēlspuldzēm – vakuuma spuldzēm ar metāla, piemēram, volframa kvēldiegu – no sākuma pārliecināsim jūs, kāpēc kvēlspuldzes mūsdienās vairs nav laba opcija.

Osram spuldzes

Kāpēc neizmantot kvēlspuldzes?

Tāpēc, ka tās ir neefektīvas un kalpo tikai neilgu laiku. To darbības princips – uzkarsējot kvēldiegu līdz baltkvēlei radīt gaismu – paģēr, ka tiks izdalīts lieks papildus siltums, kas neradīs gaismu. Apsvērt kvēlspuldžu iegādi vērts vietām, kurās gaismu reti slēdzelēsit, kā arī vietām, kur nepieciešama pierasta, maigi dzeltenīga gaisma, piemēram, guļamistabai.

Luminiscences spuldžu un LED spuldžu salīdzinājums

Luminiscences spuldzes jeb CFL spuldzes ir ar gāzi pildītas spuldzes.

CFL spuldžu trūkumi un priekšrocības

  • Luminiscences spuldzes ir ļoti efektīvas – kādas četras, piecas reizes ekonomiskākas par kvēlspuldzi. To iegāde var sevi atpelnīt aptuveni gada vai divu laikā.
  • Starp galvenajiem trūkumiem CFL spuldzēm ir gaisma – tā ir spilgti balta, var teikt, arī blāva. Tiesa, pēdējā laikā tehnoloģija ir uzlabojusies, un atrodamas arī CFL spuldzes ar pateicīgāku krāsu. Tāpat, šīs spuldzes bieži slēdzelējot, tās var kalpot pat neilgāku laiku nekā parastās kvēlspuldzes.
  • CFL spuldzes vēl joprojām ir dārgākas par kvēlspuldzēm.
  • Lielākā daļa dienas gaismas lampu nav regulējamas, t.i., ar grozāmo gaismas slēdzi nebūs iespējams gaismu padarīt vājāku vai spilgtāku; tā darbosies tikai vienā, ražotāja paredzētā jaudā ar vienu, ražotāja paredzētu spilgtumu.
  • Vecākām šāda tipa spuldzēm vajag pāris sekundes, lai ieslēgtos – kā to atceraties, piemēram, no sporta hallēm vai universitātes.
  • Saplēšot šada veida spuldzi, jāuzmanās no merkūrija saindēšanās – ja saplīst šāda spuldze, jāatver logs, un pēc kādām desmit minūtēm spuldze jāuzslauka (nevis jāsūc).
LED spuldžu trūkumi un priekšrocības
  • LED spuldzes ir aptuveni divas reizes energoefektīvākas par CFL spuldzēm, tātad līdz pat desmit reizēm ekonomiskākas par kvēlspuldzēm.
  • LED spuldzes ir nedaudz dārgākas par CFL spuldzēm. Pašlaik gan to cenas ir diezgan pietuvinājušās.
  • LED spuldzes var darboties pat gadu desmitiem ilgi, un, lai piesaistītu pircējus, lielākie gaismas diožu lampu ražotāji pārdod savas spuldzes līdz pat ar desmit gadu garantiju.
  • Pašlaik LED spuldzes, salīdzinot tās ar kvēlspuldzēm, sevi atpelna aptuveni 2-3 gadu laikā, salīdzinot ar CFL spuldzēm – īsākā laikā. Lai gan tās ir dārgākās spuldzes tirgū, to gaisma pārsvarā ir patīkamāka, un garantijas, ko sniedz ražotāji, nodrošina, ka dažas no šīm spuldzēm var pārdzīvot jūs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *