Kāpēc jāveido uzkrājumi?

Latvijā veikta aptauja pauž sekojošo: lai gan 48% domā, ka uzkrājumi ir jāveido, cerot uz labāko, bet gatavojoties sliktākajam, tomēr tikai ~31% šobrīd uzkrāj rezerves finanšu līdzekļus. Kāpēc tā un vai tas vispār ir jādara, katram viedoklis var atšķirties, taču skaidrs ir viens – lieka nauda nenāk par sliktu.

Kādam mērķim vajadzīgs krāt?

Ja runas par pensiju jūs vēl nebiedē, tad zināt, ka ikvienam ir jāsāk ir ar rezerves iekrājumu veidošanu neparedzētiem gadījumiem. Tas nozīmē – sakrāt naudu pietiekošā daudzumā, lai varētu nosegt 3-5 mēnešu ikmēneša nepieciešamās izmaksas. Piemēram, tas jums varētu noderēt, ja ir zaudēts darbs vai radušies citi ar naudu saistīti sarežģījumi.

Vai ir vērts iekrāt vecumdienām?

Vairākums uzskata, ka ir gan. Vai zinājāt, ka varat uzzināt jau tagad, cik liels būs jūsu pensijas apmērs? To jūs varat izdarīt portālā www.latvija.lv, izvēloties sadaļu :

  1. E-pakalpojumi –
  2. Ģimene, bērni, veselība, sociālie pakalpojumi –
  3. Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru.

Visticamāk, ka nebūsiet gluži apmierināts ar redzēto.

Kāpēc jākrāj vecumdienām?

Finansējums, finanses

Diemžēl ļoti strauji palielinās pensijas vecuma cilvēku īpatsvars, bet darbspējīgo un ekonomiski aktīvo iedzīvotāju īpatsvars arvien sarūk ilgstoša dzimstības krituma dēļ. Tāpēc Latvijā tā rezultātā netiek nodrošināta pietiekama sabiedrības atražošanās.

Valsts to varētu labot, ja izdotu rīkojumu, ka arvien lielāki resursi jāparedz pensijām, jārēķinās ar pensijas vecuma paaugstināšanu, taču nodokļi šobrīd jau tā ir augsti. Iespējams, pašreizējā apmērā valsts nākotnē pensijas nespēs nodrošināt, to apmērs būs ievērojami mazāks.

Iespējams, arī jums nāksies saņemt pensiju apmērā, kas nav pietiekoši, lai saglabātu iepriekšējo finansiālo dzīves līmeņa nodrošinājumu. Šobrīd Latvijā minimālais personas vecumdienu aprūpes apmērs sastāda 60% no vidējiem ieņēmumiem, taču daudz kas nepārprotami liecina, ka nākotnē pensijas apmērs varētu būt daudz, daudz mazākas. Tāpēc būtu ļoti noderīgi krāt vecumdienām jau tagad, zinot to, ka valsts garantētās pensijas drīzāk kalpos kā nabadzības pabalsts, nevis iztikas pamats. Katrā ziņā, jo ātrāk sāksiet krāt, jo laimīgāk dzīvosiet vecumdienās – tā tam būtu jābūt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *