Kāpēc izveidot budžetu

Tiešām – kāpēc? Tas ir labs jautājums. Cilvēkiem patīk, ka viņu jautājumus nosauc par labiem, taču parasti tā ir vienkārša pieklājības frāze. Ja nezināt, kāpēc izveidot budžetu, varam pateikt jums priekšā. Ja zināt, tad varat tālāk nelasīt. Taču labi būtu, ja jūs pats no šī raksta iznāktu ar savu domu par to, kāpēc izveidot budžetu.

Kas ir budžets?

Budžets ir plāns, kā tērēt naudu. Tā kā parasti nav naudas, lai darītu visu, ko gribas, budžets ir veids, kā var kontrolēt tēriņus, lai varētu izdarīt lietas, ko nopietnu pārdomu rezultātā atzīstam par prioritārām.

Kāpēc izveidot budžetu?

Tā kā bieži ne tikai nepietiek lietām, ko gribas, bet arī lietām, ko vajag, budžetēšana ir svarīga, lai vismaz varētu atļauties lietas, ko vajag. Par to, ko ‘vajag’, protams, domas atšķiras. Tas ir tā – kad cilvēki strīdas par gaumi, cilvēki īstenībā strīdas, kā tērēt naudu. Daudzi cilvēki tam, ko viņiem vajag – savādāk jau viņi to nepirktu, vai ne? – tērē vairāk, nekā pelna. Tā rodas parādi. Budžetēšana vienkārši ir ienākumu un izdevumu sabalansēšana.

Budžeta plānošana un paredzēšana

Lai saprastu, kā klājas jūsu finansēm, ieejiet internetbankā un apskatiet sava konta izrakstu pa mēnešiem. Tā jūs sapratīsiet, kādi ir jūsu ienākumi, kādi – izdevumi. Ja jums ir stabili ienākumi un izdevumi, varat redzēt, kādā situācijā būsit pēc pāris mēnešiem – ja negadīsies kas neparedzēts, piemēram, laimests loterijā. Ja jūs neapmierina tas, kādā situācijā jūs būsit pēc sešiem mēnešiem vai gada, jums būtu jāizmaina savi tēriņu paradumi, jāpelna vairāk naudas. Neapmierinošs budžets parasti nozīmē, ka nepietiks tādām lietām kā atvaļinājums, automašīna, remonts, utt. Lietām, kas jums ir svarīgas.

Kā apcirpt izdevumus?

Esam vienojušies, ka budžetu izveidot ir vērts, jo tā var uzlabot savas iespējas tikt pie kārotā. Tā kā apņemšanās “sākt pelnīt vairāk” parasti ir lieta, ko cilvēki saka sev, savai otrajai pusītei, draugiem, līdz kāds netaktiski norāda, ka to dzird jau vairākus gadus, visvienkāršāk uzlabot iespējas ilgtermiņā tikt pie kārotā ir apcērpot izdevumus.

Apcirpt izdevumus vajag no augšas uz leju. Pārsvarā visvairāk cilvēkiem izmaksā dzīvesvieta, komunālie maksājumi, transports, pārtika, dārgas izklaides, arī netikumi. Ar to arī vajag sākt, jo nevienam – un arī jums pašiem – nepatīk kapeiklaši.

Viela pārdomām

Īre Ķengaragā ir lētāka nekā Centrā. Bite ir lētākas sarunas nekā daudziem citiem pakalpojumu nodrošinātājiem. Netflix ir lēts un izdevīgs risinājums. Supernetto ir lētāks par RIMI. Centrāltirgū ir lētāka gaļa. Paciņa Tabex (līdzeklis, kas palīdz atmest smēķēšanu) maksā 15 – 20 eiro. Savukārt vidusmēra smēķētājs mēnesī izpīpē aptuveni €50-100 cigaretēs (smēķējot mazāk par paciņu dienā).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *