Kāpēc es nevaru ietaupīt naudu

Aristotelis ir teicis – mēs esam tas, ko mēs ikdienā darām, tādēļ izcilība ir nevis kāda viena rīcība, bet gan ieradums. Ir daudz ieradumu, kas var liegt jums ietaupīt naudu, tāpēc šajā rakstā paskatīsimies, kas no tā, ko jūs darāt ik dienu – vai retāk, vai biežāk – var izrādīties traucējošs naudas taupīšanai.

Ieradumi, kas traucē taupīt

Naudas maks, nauda

  1. Budžeta nesastādīšana – ja jūs nezināt, cik iztērēsiet un nopelnīsit katru dienu – tas ir, arī katru nedēļu, mēnesi, gadu – tad jūs nemaz nevarat sākt ietaupīt. Sastādiet budžetu ar plānotajiem izdevumiem un ienākumiem, atlicinot ietaupīšanai. Budžets kalpos par rasējumu jūsu finanšu būdiņai – vai mājai, vai pilij – un jūs redzēsit, ka, lai gan ikdienā būs kārdinājums no tā atturēties, jums vismaz būs vadlīnijas, lai darītu pareizo lietu.
  2. Līzings, aizdevumi noteiktu preču iegādei – vismuļķīgākā lieta, ko var izdarīt, pērkot mašīnu, ir šāda – iegādāties jaunu mašīnu līzingā. Jaunas mašīnas var zaudēt līdz pat pusei vai vairāk no savas vērtības tikai piecu gadu laikā, un, piemēram, nopērkot €20 000 vērtu mašīnu, tiklīdz tā izripo no auto salona, tā zaudē ~€5000 no savas vērtības. Tāpēc, ja pērkat mašīnu, izdevīgāk ir iekrāt un nopirkt lietotu mašīnu, vismaz ja pārdevējs ir uzticams, un, ja tiešām vajag to pirkt līzingā, tad noteikti nepērciet jaunu mašīnu. Tas pats attiecas uz citiem produktiem, piemēram, dārgām jaunām elektroierīcēm (ergonomisks ledusskapis, kurš pats pasūta ēdienu un katru rītu jūs sveicina – izklausās labi, bet arī labi dārgi).
  3. Maksāšana par neizmantotiem pakalpojumiem – Ja jūs neizmantojat, piemēram, kabeļtelevīziju, tad par to nav vērts maksāt. Ja jūs lasāt ziņas tikai internetā, nav vērts pasūtīt “Dienu” vai citu avīzi. Ja jūs neejat uz sporta zāli, jūs neejat uz sporta zāli, tāpēc nav jēgas maksāt par sporta zāli. Lai gan Latvijā šāda aizmāršība ir reta, jo tikai retajiem ir neveselīgi daudz naudas, ir vērts paskatīties savā bankas kontā, vai katru mēnesi neizdodat naudu automātiskajos maksājumos par lietām, par kurām esat aizmirsis, ka maksājat.
  4. Ikdienas kafija – Šī ir vēl viena pozīcija, kurā cilvēki mēdz pazaudēt ļoti daudz naudas. Piemēram, “Coffee Inn” kafija, lai cik garšīga, ir nesamērīgi dārga, ņemot vērā vidējo algu Latvijā (2015. gadā tā bija 603 eiro pēc nodokļiem). Tāpēc labāks risinājums ir pāriet uz kafijas automātiem, vai atvēlēt kafijas pauzes laikam, kad ejat uz kādu tikšanos.
  5. Mūžīga pašas jaunākās “x preces” pirkšana – šis ir cieši saistīts ar 2. punktu – lai gan var šķist, ka kāds liels jaunas preces pirkums ir investīcija, kas varētu atpelnīties, tā visbiežāk nemaz nebūs. Daudz “Apple” vecās paaudzes telefonu ir pietiekami funkcionāli tāpat, un arī vecākie “iPad” modeļi nav daudz sliktāki par jaunajiem. Bet vienā veidā gan tie atšķiras krietni – tie ir daudz, daudz dārgāki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *