Kāpēc daži no mums neprot apieties ar kredītiem?

Protams, nauda sniedz zināmu aizsardzību, bet gudrība ir vērtīgāka par naudu. Ideālajam kredītņēmējam un cilvēkam kā tādam vajadzētu apzināties naudas vērtību, bet ne mīlēt naudu. Nepārprotiet –  to izmantojot pareizi, var paveikt daudz ko labu, bet kredītu dēļ cilvēki nereti upurē attiecības ar draugiem, tuviniekiem un zaudē darbu.

Kā pareizi apieties ar kredītiem?

Aizdevumi, kredīti

Vispirms ir jāpajautā pašam sev – kā es varu iemācīties prasmīgi apieties ar naudu? Tas ir svarīgi jau kopš bērnības, jo tieši bērna gados tiek veidota izpratne – bērnam vajadzētu palūgt vecākiem, lai viņi iesaka, kā plānot savu budžetu. Piemēram, vecāki var paskaidrot, cik būtiski ir apdomīgi rīkoties ar ģimenes līdzekļiem, saprast, cik svarīgi ir salīdzināt cenas. Tas ir vajadzīgs, lai bērns vai pusaudzis pats varētu rīkoties ar savu naudu, kontrolēt savus izdevumus un nākotnē, lieliem esot, neiekulties parādos.

Kā lai izveido pareizus ieradumus, lai varētu apdomīgi rīkoties ar naudu?

Atklāti sakot, ja jums izveidosies paradums iepirkties spontāni, jau pavisam neilgā laikā varat iedzīvoties parādos. Mēģiniet to mainīt, piemēram, pirms dodaties pavadīt laiku ar draugiem, izrēķiniet, cik daudz varat atļauties tērēt. Viss sākas ar sīkumiem!

Kaut gan to, kā jūs rīkosieties ar kredītiem un ar naudu, ietekmē arī tādi faktori kā, piemēram, audzināšana ģimenē jau kopš mazotnes, kā arī tālākās dzīves apstākļi, tomēr nedomājiet, ka viss jau noteikts. Tieši jūs pats varat sākt rīkoties atbildīgi un prātīgi jebkurā vecumā. Tiesa gan, ja bērnam ir iemācīts ar naudu rīkoties taupīgi, atbildīgi un pārdomāti, tad šis cilvēks, arī kļūstot pieaudzis, saglabās savus paradumus – taču arī tas nav teikts. Cilvēku veido attieksme, un ir svarīgi, lai tā nebūtu izšķērdīga un bezatbildīga.

Kāpēc tieši kredīti daudziem sagādā problēmas?

Kredīts ir citiem (kreditoram) piederoša nauda, kuru iespējams iegūt šeit un tagad, kamēr savas nav, lai apmierinātu savas tagadnes vēlmes un vajadzības – taču cilvēka prāts darbojas ļoti mehāniski. Kabatā ir nauda – un cilvēkam ir vienalga, vai tā ir sava vai sveša, jo prātā jau ir pieņemts, ka tā ir viņa nauda. Ar apziņu tiek saprasts, ka nauda būs jāatdod, bet kārdinājumam padoties ir viegli – cilvēks pārvērtē savas spējas atbildīgi naudu aizņemties, līdz ar to – atbildīgi arī to atmaksāt, lai nesagādātu sev problēmas.

Kā pārliecināties, ka es spēšu rīkoties ar kredītu?

Apzinieties vienu patiesību: jā, kredīts var uzlabot jūsu dzīves līmeni, tomēr tikai tad, ja to varat atļauties, un punkts. Tas ir svarīgs solis, nerunājot jau par to, ja šim mērķim ieķīlājat savu māju vai dzīvokli, tādēļ pirms kredīta ņemšanas izvērtējiet visus plusus un mīnusus.

Kas jāizvērtē? Piemēram, cik stabili ir jūsu ienākumi, vai ikmēneša maksājumi nav lielāki nekā 40% no jūsu ienākumiem. Katram ir brīdis, kad tiek secināts, ka iztērēts vairāk naudas, nekā bija domāts. No sākuma aizņemšanās var šķist ātrs, viegls un labs veids, kā gūt papildu līdzekļus, bet paraugieties ciešāk – naudas atmaksa visbiežāk sarežģīta. Protams, var saprast patērētājus: bieži vien aizņemties ir nepieciešams (jā, ir tādas situācijas), tomēr ir tik daudz kredītu veidu ar dažādām procentu likmēm un nosacījumiem, ka plašajā klāstā ir viegli apmulst. Galvenais, izvērtējiet dažādus naudas aizņemšanās veidus, lai aizņemtos pēc iespējas gudri un nesagādātu sev nepatikšanas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *