Kāpēc cilvēki izvēlas SMS kredītu?

Ekonomika ne vienmēr balstās uz pieprasījuma-piedāvājuma modeli, kas pieņem, ka patērētāju pirkšanas lēmumi ir racionāli līdz pēdējam. Uzvedības ekonomikas pētnieks Dans Arieli (Dan Ariely) savā grāmatā “Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions.” ar eksperimentu palīdzību pierāda, ka cilvēki preces izvēlas ne tikai pēc absolūtas cenas, bet arī – un, iespējams, pat lielākā mērā – salīdzinot preces vērtību relatīvi, ar citām, līdzīgām precēm.

Šajā rakstā apskatīsim SMS kredītu kā pakalpojumu, gan no racionālā, gan iracionālā viedokļa, kā arī centīsimies saprast, kāpēc SMS kredīts ir kļuvis tik populārs.

SMS kredīta alternatīvas

Lai saprastu, kāpēc šis kredīta veids ir tik populārs, jāskatās, ko piedāvā SMS kredīta tiešie un netiešie konkurenti. Pēc būtības tas ir īstermiņa kredīts, tāpēc kā tuvākie konkurenti būtu jāmin lombardi un bankas.

Lombardi piedāvā mantu ieķīlāšanu, ar aptuveni 18-26 kredīta procentiem mēnesī. Overdrafts tiek piedāvāts banku klientiem, tā procentu likmes ir no aptuveni 17-30 procentiem gadā. Pamēģināsim izdomāt, kāpēc patērētāji izvēlas tieši SMS kredītu, ja lombardos procentu likmes ir tādas pašas vai mazākas, bet overdrafts, salīdzinot ar SMS kredītu, ir pārdabiski lēts?

Lombards vai SMS kredīts? Lombardam, salīdzinot ar SMS kredītu, ir divi būtiski mīnusi: šaubīgā atmosfēra un tas, ka naudas saņemšanai vajadzīga ķīla. Ātrais kredīts piekāpjas lombardam riska ziņā, jo lombardos cilvēks var tikai zaudēt mantas, nevis iekulties parādos. Taču emocionālā plaknē SMS kredīts ir daudz pievilcīgāks. Lai to saņemtu, nav jāiziet no mājas, tam nav saspiesto telpu un būdīgo apsargu vai kliedzošo tantiņu aiz stiklota loga.

Overdrafts, savukārt, ir banku pakalpojums, bet SMS kredītam ar bankām ir maz sakara, vismaz cilvēku prātos. Pat ja patērētājam ir noslēgts overdrafta līgums, laikā, kad steidzami vajadzīga nauda, reti kuram prātā iešautos šis svešvārds, toties SMS kredīts ir ātrs glābiņš, it sevišķi, ja var atdot tikpat, cik aizņēmies. Principā SMS kredīts sevi reklamē kā glābiņu finanšu problēmu gadījumā, kā arī visnotaļ pamatoti norobežo sevi no bankām kā pārbāztām ar birokrātiju un papīriem.

SMS kredīta popularitāte

Šķiet, ka var droši teikt – SMS kredīts ir populārs, jo tas ir lielā mērā labāks piedāvājums par lombardu, ir ātrs, viegli lietojams, privāts. SMS kredīta sniedzēji māk reklamēt savus pakalpojumus labāk, nekā to dara bankas, kaut gan banku sniegtie īstermiņa aizdevumi Latvijā nekad nav bijuši īsti populāri. Varbūt tas, ka patērētāji izvēlas SMS kredītu, nevis nodrošina sevi, iepriekš piesakot overdraftu, ir tikai vēl viens pierādījums, ka šajos laikos bankām uzticamies aizvien mazāk?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *