Kāpēc cilvēki aizņemas nevis krāj naudu?

Naudas maks, naudaPatiešām – kāpēc? Vienkārša atbilde būtu – tas parasti ir vienkāršāk un ātrāk, nekā sakrāt naudu. Sarežģīta atbilde ir atkarīga no katra gadījuma. Piemēram, vispārīgs jautājums – “kāpēc cilvēki taisa bērnus?” – nemaz nevar izprovocēt konkrētu atbildi, taču piekritīsit – pasaule sastāv no konkrētām lietām un konkrētiem cilvēkiem, kuri ir sarežģītāki, nekā mēs mēdzam iedomāties.

Tā, piemēram, vispārīga atbilde uz šo jautājumu var būt “tāpēc, ka cilvēkiem patīk bērni”, taču tā nav patiesība visiem cilvēkiem. Piemēram, Jānis un Līga varbūt pie bērna tika netīšām, savukārt 13. gadsimta zemnieki taisīja bērnus, lai tiktu pie strādīgām rokām. Tāpēc vispārīgas atbildes būs neprecīzas, un, lai gan pirmā, vispārīgā atbilde, ko sniedzām raksta sākumā, noteikti nav patiesa 100% gadījumu un varbūt nav patiesa pat 50% gadījumu.

Kāpēc cilvēki aizņemas nevis krāj naudu?

Šeit pāris iemesli, kāpēc cilvēki varētu aizņemties nevis krāt naudu.

  • Jo viņiem ir plāns, kā ar aizdevumu tikt pie lielākas naudas (investīcijas, firmas dibināšana);
  • Jo viņiem ir radusies situācija, kurā nauda vajadzīga tagad, un iekrāt to nav laika;
  • Jo viņi plāno ar aizdoto naudu nozust;
  • Jo viņi neplāno savas finanses un dzīvo no rokas mutē;
  • Jo aizdevumi ir ļoti viegli pieejami, turpretim krāšana var vilkties teju mūžību;
  • Jo viņi vēlas nopirkt māju, taču mājas iegādei būtu jākrāj gadus divdesmit vai ilgāk;

Kāpēc labāk krāt naudu, nekā aizņemties

Šeit pāris iemeslu krāt naudu nevis aizņemties.

  • Būt parādā ir nepatīkami, un tas var piespiest veikt nepatīkamas dzīves izvēles;
  • Tā kā dzīvojot parādos nereti tiek dzīvots “no rokas mutē”, kamēr nauda tiek atdota, kopumā dzīves kvalitāte ir sliktāka, pat ja tā uz laiku tiek uzlabota ar svešu naudu;
  • Vainas apziņa – lai gan tas, protams, atkarīgs no tā, kam esat parādā, diez vai izdosies izvairīties no sajūtas, ka jūs kaut kas saista un neļauj dzīvot patstāvīgu dzīvi. Ne velti, piemēram, dziesmu tekstos var dzirdēt vārdus “neesmu nevienam parādā” vai kaut ko ar līdzīgu domu. Dzīve bez parādiem ir brīvāka dzīve;

Lai gan šis viss var likties nesaistīti, var arī pateikt – kāds jautājums, tāda atbilde. Tā vietā, lai viennozīmīgi atbildētu, ka cilvēki aizņemas naudu nevis krāj tāpēc, ka viņiem piemīt kāda negatīva īpašība, var arī vadīties pēc konkrēta gadījuma un morālu spriedumu, ja tiešām ir vēlme tādu izteikt, pataupīt laikam, kad esat iepazinies ar situāciju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *