Kā veidot labu kredītvēsturi?

Latvijā, vadoties pēc dažādiem avotiem, līdz pat trešdaļai cilvēku ir sabojāta kredītvēsture. Tās ir tiešas ekonomiskās krīzes sekas. Kredītvēsturi veido vairāki faktori, no kuriem galvenais ir – kredītu apmaksa laikā. Tāpat kā jebkuru vēsturi, arī kredītvēsturi pilnībā izlabot nevar, taču var mācīties no pagātnes kļūdām (vai neveiksmēm) un nākotnē censties līdzīgas nepieļaut.

Kā sabojāt kredītvēsturi?

Gada procentu likme

Kredītdevējam ir pienākums ziņot par neizpildītām saistībām 5 darbadienu laikā, ja kredīta maksājumi kavēti vismaz 60 dienas un to summa pārsniedz 150 eiro. Kad kredītņēmējs ir novērsis kavējumu, kredītdevējs paziņo par to Kredītu reģistram – Latvijas oficiālajai parādsaistību datubāzei – piecu darbadienu laikā. Ziņas par jaunu kredītu reģistrā tiek ievietotas piecu diennakšu laikā, savukārt ziņas par kredīta atlikumu tiek atjaunotas reizi ceturksnī.

Ņemiet vērā, ka kavējuma summā tiek ierēķināta arī soda nauda, tāpēc aizdevums, kurš ir mazāks par 100 eiro, var pārtapt tādā aizdevumā, kas sabojā kredītvēsturi, jo tam uzrēķina procentus. Saistības, kuras var tikt ierakstītas Kredītu reģistrā, ir arī, piemēram, komunālie maksājumi, īres nauda, maksa par internetu un telefonu, utt. Tas nozīmē, ka jūsu kredītvēsture gluži burtiski sākas no pirmā jums izrakstītā rēķina.

Kā rīkoties, ja sabojāta kredītvēsture?

Kredītbirojos parādsaistību vēsture glabājas 5 gadus, ja kredīts ir apmaksāts, un 10 gadus, ja kredīts netiek apmaksāts. Tas nozīmē, ka, ja jums gadījušās problēmas atdot aizdevumu, jums turpmākos piecus gadus var būt problēmas tikt pie cita aizdevuma, vai turpmākos desmit, ja esat izvēlējušies vai esat spiesti to neatmaksāt.

Kur saņemt kredītu ar sliktu kredītvēsturi?

Lai gan bankas viennozīmīgi ir diezgan neieinteresētas veidot sadarbību ar cilvēkiem, kuriem pagātnē bijušas problēmas atdot kādu aizdevumu, citi kredītdevēji – ātro kredītu devēji, lombardi – var izvēlēties “pievērt acis” uz jūsu slikto kredītvēsturi. Gan bankas, gan nebanku kredītdevēji gan var uzskatīt jūs par riska grupu, izsniedzot jums kredītus ar sliktākiem procentiem vai prasot papildus galvojumu – ķīlu. Diemžēl tāda ir cena, ja pagātnē nav paveicies ar kredītu atdošanu.

Vai var uzlabot labu kredītvēsturi?

Jā – to, kas ir labs, vienmēr var padarīt vēl labāku. Tās ir kredītsaistības, kuras esat sekmīgi izpildījis. Piemēram, aizņemoties un sekmīgi apmaksājot kādu preci līzingā, vai arī veiksmīgi aizņemoties un atmaksājot patēriņa kredītu, tas parādīsies jūsu kredītvēsturē un var vairot aizdevēja uzticību pret jums (bet var arī nenozīmēt pilnīgi neko). Ziņas par apmaksātu kredītu Kredītu reģistrā glabājas 15 gadus.

Kā veidot labu kredītvēsturi?

Pavisam vienkārši – sedziet savas saistības laikus. To var izdarīt, aizņemoties atbildīgi – piemēram, “Swedbank” iesaka neaizņemties, ja aizdevums ir vairāk par 30% no jūsu ikmēneša ienākumiem. Ņemiet vērā, ka, lai gan par kredītvēsturi pieņemts uzskatīt datus, kas ierakstīti Kredītu reģistrā, pastāv arī citi, privāti kredītu reģistri, turklāt bankas, izsniedzot aizdevumus, pārskata pēdējo 6-12 mēnešu bankas konta izrakstu, kurā parādoties, piemēram, ātro kredītu devēju maksājumam, var uzskatīt, ka jūsu kredītvēsture (vai drīzāk finanšu prātība) nemaz nav tik laba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *